Za nami pierwszy wykład z cyklu “Akademia Zamojska dla bezpieczeństwa”
Za nami pierwszy wykład z cyklu “Akademia Zamojska dla bezpieczeństwa” - UPZ

Za nami pierwszy wykład z cyklu “Akademia Zamojska dla bezpieczeństwa”

W Zakładzie Bezpieczeństwa Narodowego Akademii Zamojskiej odbył się wykład “Trójgłowy smok: Cosa Nostra, Ndragheta, Camorra. Historia południowowłoskich organizacji mafijnych”. Wykład wygłosił ks. prof. Don Artur J. Katolo. Było to pierwsze wydarzenie z cyklu “Akademia Zamojska dla bezpieczeństwa”.

Ks. prof. Katolo to anglista, klasyk, italianista, bioetyk, teolog, tłumacz literatury. To również kapitan w stanie spoczynku i kapelan włoskich Carabinierich.  

Podczas wykładu w Akademii Zamojskiej ks. prof. Katolo opowiedział o historii włoskiej mafii, jej początkach strukturze i prawach, jakimi rządzą się organizacje jak Cosa Nostra, Ndragheta czy Camorra. Uczestnicy wykładu mogli zestawić informacje i historie z obrazem, jaki znają z filmów takich jak np. “Ojciec chrzestny”. Ciekawostką jest fakt, że te organizacje przestępcze powstały jako stowarzyszenia honorowe. Zainteresowanie i dyskusję wzbudził fakt, dotyczący tego jak włoscy mafiosi - przy swojej działalności przestępczej - bardzo często podkreślają swoje przywiązanie do religii. Przejawia się to m.in. zakazem popełniania zabójstw w piątki, bowiem w piątek właśnie ukrzyżowany został Jezus Chrystus. To tylko jeden z przykładów kodeksu honorowego włoskiej mafii, które przedstawił ks. prof. Katolo w trakcie wykładu w Akademii Zamojskiej.

Wykład poświęcony włoskiej mafii odbył się 22 marca 2022 r. w auli Instytutu Społeczno-Ekonomicznego AZ.

Zapraszamy do obejrzenia relacji video z wykładu ks. prof. Don Artura J. Katolo, w kanale Akademii Zamojskiej w serwisie YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=axtap78DA2w