XI Zamojskie Dyktando rozstrzygnięte
XI Zamojskie Dyktando rozstrzygnięte - UPZ

XI Zamojskie Dyktando rozstrzygnięte

Pięćdziesięcioro uczestników stanęło w szranki z tekstem XI Zamojskiego Dyktanda, zorganizowanego przez Uczelnię Państwową im. Szymona Szymonowica w Zamościu i II Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej w Zamościu pt. „Wojaże z Instagramem”. Najlepsza okazała się Lidia Gozdecka, uczennica I LO im. ONZ w Biłgoraju.

„Marika, z zawodu wuefistka, z zamiłowania globtroterka, w legginsach z lycry i nie byle jakim smartfonem w ręku, w końcu dociera do lodospadu w Tatrach Zachodnich.(…)” – tym zdaniem rozpoczęło się XI Zamojskie Dyktando pełne ortograficznych pułapek. Do rywalizacji przystąpiło 50 finalistów, wyłonionych z spośród prawie pięciuset uczestników pierwszego etapu.

Tekst Dyktanda odczytała Beata Chmura, dyrektor II LO w Zamościu, która to szkoła od lat współorganizuje z UPZ ten konkurs. Po zmaganiach z ortografią i weryfikacji prac nastąpiło uroczyste ogłoszenie wyników i wręczenie nagród laureatom. Do uczestników XI Zamojskiego Dyktanda zwrócili się rektor UPZ dr hab. Andrzej Samborski i dyrektor Beata Chmura.

- Cieszę się, że ten konkurs, jak również inne organizowane przez naszą Uczelnię spotykają się dużym zainteresowaniem młodzieży. To bardzo dobrze świadczy o uczniach, którzy chcą jak najlepiej wypaść w oczach swoich nauczycieli i mentorów, a także o nauczycielach, którzy chcą poświęcić swój czas, by uczniów przygotować. Pokazuje to, że dla jednych i drugich ważna jest przyszłość młodzieży i nas wszystkich. Bez względu jakie będą wyniki wszyscy są zwycięzcami. Ci, którzy w siebie inwestują i widzą w nauce oraz swoim rozwoju przyszłość, to są ci, którzy wkrótce będą walczyli o najwyższe laury. Najważniejsze to wzbudzić w młodych ludziach chęć do zdobywania wiedzy – mówił dr hab. Andrzej Samborski, zachęcając przy tym młodzież do podjęcia studiów w UPZ.

- Ortografia jest potrzebna, mimo, że niektórzy mówią, że już niekoniecznie. Świadczy ona o wykształceniu człowieka, o tym jakim posługuje się językiem. To Dyktando zostało stworzone specjalnie przez polonistów II LO dla was, żeby odpowiadało waszemu postrzeganiu świata. Dlatego pojawił się „Instagram”, czy „globtroterka”. Gratuluję wam wysokich umiejętności w posługiwaniu się językiem polskim – mówiła dyrektor Beata Chmura.

Spośród uczestników Dyktanda z ortografią najlepiej poradziła sobie Lidia Gozdecka z I LO im. ONZ w Biłgoraju. W nagrodę za I miejsce otrzymała ona smartfon. Drugie miejsce na podium zajął Jakub Trybalski ze Szkoły Podstawowej Nr 1 w Biłgoraju, za co w nagrodę otrzymał dysk zewnętrzny. Trzeci stopień podium zajęła Maria Bojarczuk z III LO w Zamościu. W nagrodę otrzymała ona powerbank.

- Czytam dużo książek, a jeżeli dużo się czyta, to nie trzeba często zaglądać do słownika. W tym Dyktandzie trochę problemów sprawiły mi zapożyczenia z języka angielskiego. Poradziłam sobie z „globtroterką”, ale nie miałam pojęcia jak napisać „lajki” – powiedziała po ogłoszeniu wyników zwyciężczyni ortograficznego konkursu, Lidia Gozdecka.

W najlepszej „dziesiątce” finału XI Zamojskiego Dyktanda znaleźli się również:
4. Agata Dudek – I LO im. ONZ w Biłgoraju
5. Emilia Mokrzycka – I LO im. ONZ w Biłgoraju
6. Otylia Kobielarz – I LO im. ONZ w Biłgoraju
7. Oliwia Adamczuk – Zespół Szkół w Grabowcu
8. Julia Czapka – I LO im. ONZ w Biłgoraju
9. Klaudia Dargiel – I LO im. ONZ w Biłgoraju
10. Natalia Jarząbek – I LO im. ONZ w Biłgoraju

Finał XI Zamojskiego Dyktanda odbył się 4 lutego 2020 r. w auli UPZ przy ul. Zamoyskiego 64.