Tytuł Akademickich Wicemistrzów Polski dla AZ
Tytuł Akademickich Wicemistrzów Polski dla AZ - UPZ

Tytuł Akademickich Wicemistrzów Polski dla AZ

Studenci Akademii Zamojskiej w tenisie stołowym wywalczyli srebrny medal i tytuł Akademickich Wicemistrzów Polski. Z kolei kobieca drużyna AZ zajęła 10. miejsce w rozgrywkach AMP.

Od 2018 r. reprezentacja Akademii Zamojskiej (wcześniej Uczelni Państwowej im. Szymona Szymonowica i Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Zamościu) znajduje się w czołówce rozgrywek akademickich i w strefie medalowej. W ćwierćfinale tegorocznych AMP reprezentacja Akademii Zamojskiej pokonała Politechnikę Rzeszowską 3:0, a następnie w półfinale 3:1 wygrała z Uniwersytetem Zielonogórskim. W finale AMP 2022 w tenisie stołowym zmierzyły broniąca tytułu Akademia Zamojska oraz reprezentacja UMCS w Lublinie. Mecz był pełen zwrotów akcji i trwał prawie trzy godziny! Akademia Zamojska po dwóch pierwszych partiach przegrywała 0:2, jednak podopiecznym trenera Piotra Kostrubca udało się doprowadzić do remisu. W piątej, decydującej partii, rozgrywanej między Jakubem Folwarskim (AZ) i Damianem Węderlichem (UMCS) również był remis 2:2. W piątym secie reprezentant AZ prowadził 10:8, jednak zawodnik UMCS przechylił zwycięstwo na swoją korzyść.

Srebrny medal AMP dla Akademii Zamojskiej wywalczyli studenci: Michał Bańkosz, Jakub Folwarski, Łukasz Jarocki, Konrad Kulpa, Arkadiusz Żuk. Wszyscy studiują na kierunku turystyka i rekreacja.

Kobieca reprezentacja Akademii Zamojskiej w składzie: Karolina Lalak (turystyka i rekreacja) Aleksandra Osuch (bezpieczeństwo narodowe) oraz Wiktoria Puzio (logistyka) zajęła 10. miejsce w rozgrywkach AMP.

- Był to nasz piąty z rzędu finał Akademickich Mistrzostw Polski i na pewno najbardziej dramatyczny i stojący na bardzo wysokim poziomie. Przeżyliśmy prawdziwy rollercoaster emocjonalny. Obie drużyny zagrały świetny mecz, a o jego zwycięstwie zdecydowały dwie piłki na korzyść drużyny z Lublina. Oczywiście bardzo cieszymy się ze zdobycia srebrnych medali i awansu do kolejnych Akademickich Mistrzostw Europy. Gratulacje należą się również naszym dziewczętom, które w swoim debiucie na AMP zajęły 10. miejsce – powiedział trener Piotr Kostrubiec.

Turniej Akademickich Mistrzostw Polski w tenisie stołowym odbył się w dniach 23-24.04.2022 r. w Gdańsku.