Tomasz Błazik: Chciałbym zostać konstruktorem maszyn
Tomasz Błazik: Chciałbym zostać konstruktorem maszyn - UPZ

Tomasz Błazik: Chciałbym zostać konstruktorem maszyn

Chciałbym zostać konstruktorem maszyn. Studia techniczne są  furtką do pracy na lepszym stanowisku, również lepiej opłacanym. Aby być dobrym w swoim zawodzie trzeba cały czas się uczyć – mówi Tomasz Błazik, student I roku mechaniki i budowy maszyn UPZ, pracujący jako mechanik-monter maszyn w UltraMoto.

Skąd wzięła się u Ciebie pasja konstruktorska i zamiłowanie do mechaniki?

Od dziecka pasjonowała mnie mechanika. Lubiłem naprawiać rowery, następnie samochody. Przeszukiwałem fora internetowe, żeby zrozumieć, jak działają różne mechanizmy.

Pamiętasz, jaką rzecz udało Ci się skonstruować jako pierwszą?

Do tej pory moje pasja przejawiała się w naprawie lub przeróbce mechanicznych części. Od czasu gdy rozpocząłem prace w firmie, w której buduje się maszyny przemysłowe, mój rozwój nabrał szybszego tempa. W najbliższym czasie mam w planach skonstruowanie kompresora powietrza, może kiedyś uda mi się tez zbudować frezarkę CNC.

Dlaczego wybrałeś studia na kierunku mechanika i budowa maszyn w UPZ?

Ponieważ chciałbym zostać konstruktorem maszyn. Studia techniczne są  furtką do pracy na lepszym stanowisku, również lepiej opłacanym. Aby być dobrym w swoim zawodzie trzeba cały czas się uczyć, być na bieżąco z nowinkami technologicznymi. Świat techniki jest bardzo dynamiczny.

Poza studiami z mechaniką jesteś związany również ze względu na pracę. Na czym ona polega?

Pracuję jako mechanik-monter maszyn w UltraMoto. W mojej firmie dział konstruktorów projektuje maszyny przemysłowe, następnie my dostajemy rysunki techniczne i jesteśmy odpowiedzialni za ich wykonanie. Wszystko trzeba robić od podstaw pracując na tokarkach, frezarkach, wiertarkach, spawając metalowe konstrukcje itd. Mamy w firmie również elektryków, automatyków, robotyków. Budowa maszyny to praca wielu osób z różnym wyspecjalizowaniem.

Jak studia inżynierskie pomogą Ci w rozwoju zawodowym?

Dzięki studiom na kierunku mechanika i budowa maszyn można poszerzyć swoja wiedzę z zakresu obróbki i charakterystyki metali. W UPZ w Centrum Badań i Transferu Technologii mamy nowoczesny park maszyn CNC. Chciałbym poznać ich obsługę, ponieważ firma, w której pracuję, w niedługim czasie planuje zakup nowych maszyn m.in. do cięcia blach plazmą.

Jakie masz największe marzenie, cel, który chciałbyś osiągnąć w przyszłości?

Chciałbym robić w życiu to, co lubię i zarabiać na tym dobre pieniądze. Myślę, ze jest to do wykonania, trzeba tylko zdobywać  wiedzę, nabywać nowych doświadczeń zawodowych i międzyludzkich oraz rozwijać się w kierunku, który już raz się obrało.

Rozmawiał Daniel Czubara