Studenci z pasją – Laura Haniewska
Studenci z pasją – Laura Haniewska - UPZ

Studenci z pasją – Laura Haniewska

Studia na kierunku finanse i rachunkowość zapewniają ogromne możliwości zawodowe. Dzięki takiemu wykształceniu mogę zapewnić sobie stabilizację zawodową. (…)W przyszłości planuję rozpocząć działalność gospodarczą, a na studiach zyskuję potrzebną wiedzę praktyczną, która pomoże mi w zarządzaniu firmą – mówi Laura Haniewska, studentka na kierunku finanse i rachunkowość w UPZ, przewodnicząca Studenckiego Koła Naukowego Przedsiębiorczości UPZ.

Dlaczego wybrałaś studia na kierunku finanse i rachunkowość w UPZ?

Studia na kierunku finanse i rachunkowość zapewniają ogromne możliwości zawodowe. Dzięki takiemu wykształceniu mogę zapewnić sobie stabilizację zawodową. Od zawsze interesowało mnie funkcjonowanie przedsiębiorstw od strony ekonomicznej. W przyszłości planuję rozpocząć działalność gospodarczą, a na studiach zyskuję potrzebną wiedzę praktyczną, która pomoże mi w zarządzaniu firmą. Naprawdę polecam ten kierunek ambitnym osobom, które chcą mieć związek z finansami, rachunkowością i biznesem.

Jaka jest Twoim zdaniem atmosfera na Uczelni?

Na Uczelni panuje przyjazna atmosfera. Ludzie są życzliwi i uprzejmi, a przede wszystkim pozytywnie nastawieni. Jestem zadowolona z relacji z profesorami, którzy zawsze z zaangażowaniem i cierpliwością pomagają rozwiązywać różne problemy.

Jesteś aktualnie przewodniczącą Studenckiego Koła Naukowego Przedsiębiorczości UPZ. Jakie inicjatywy podejmujecie?

Ideą Studenckiego Koła Naukowego Przedsiębiorczości jest promowanie rozwijania swoich umiejętności zawodowych i personalnych. Jako Koło Naukowe zawsze staramy się działać na szeroką skalę. Na tę chwilę mamy już za sobą międzynarodowe konferencje naukowe tj. „Rachunkowość jako system informacyjny w biznesie” oraz „Zagrożenia bezpieczeństwa w dobie globalizacji. Zagrożenia zdrowotne”. Każde takie wydarzenie naukowe rozwija umiejętności osób, należących do koła. Debata studencka, która odbyła się w zeszłym roku, pod hasłem „Nowa rzeczywistość” pozwoliła uczestnikom zwrócić uwagę na nieoczekiwaną naukę zdalną. W tym roku debata pt.: „Bezpieczeństwo ekonomiczne UE w dobie Covid-19” skierowała uwagę uczestników na gospodarczą stabilność państw członkowskich Unii Europejskiej. Koło Naukowe Przedsiębiorczości nakręciło też film promujący kierunek, z pomocą osób studiujących na kierunku finanse i rachunkowość.

Co daje Ci działalność w Kole?

Na pewno rozwinięcie swoich umiejętności kierowania zespołem. Podczas pracy mogę zauważyć mocne i słabsze strony członków koła oraz indywidualnie zlecić każdej osobie zadania. Taka analiza zespołu  ułatwia realizacje zaplanowanych celów, a ja tym samym zyskuje doświadczenie przydatne do pracy zawodowej w przyszłości. Mam też prawdziwą satysfakcję z pracy z ludźmi, którzy mają podobne zainteresowania i cele do moich. A spełnienie w roli przewodniczącej Koła Naukowego Przedsiębiorczości motywuje mnie do dalszego działania.

W trakcie studiów zdobyłaś już pierwsze szlify w swoim zawodzie, w postaci stażu. Czego się nauczyłaś?

W trakcie tego stażu miałam możliwość doskonalenia swoich umiejętności pod okiem specjalistów z branży. Byłam w wydziale rozliczeń kont płatników składek, który pokazał mi, jak wygląda praca księgowych. Dzięki temu zdobyłam doświadczenie zawodowe, które pomoże mi w przyszłej pracy. Poznałam podstawy mojej specjalizacji rachunkowość i podatki w praktyce. Nabrałam również wprawy w organizacji dokumentacji księgowej, co jak później przekonałam się, okazało się jedną z nieodłącznych i przydatnych umiejętności podczas rozliczania płatników.

Jak zachęciłabyś młodszym znajomych do podjęcia studiów w dziedzinie finansów i rachunkowości w UPZ?

Moim krótkim i ulubionym sloganem: Finanse dają szansę! Jeżeli chcesz stać się osobą niezależną finansowo, jest to kierunek dla Ciebie. Otwiera drzwi do pracy jako pracownik jak i pracodawca. Po prostu wszystko zależy od tego, jak ktoś planuje swoją przyszłą karierę zawodową. Wiem, że jeżeli zdecyduję się na pracę w moim zawodzie i specjalizowaniu się w nim, nie muszę martwic się o sytuację na rynku pracy.

Rozmawiał Daniel Czubara, Gazeta Akademicka „Skafander”