Studenci z pasją – Konrad Kulpa
Studenci z pasją – Konrad Kulpa - UPZ

Studenci z pasją – Konrad Kulpa

Kariera sportowca nie trwa wiecznie i różnie w życiu bywa, więc skończone studia to podstawa  –mówi Konrad Kulpa, który z drużyną Uczelni Państwowej w Zamościu zdobył tytuł Akademickich Mistrzów Polski w tenisie stołowym, studentem na kierunku turystyka i rekreacja.

Jak zaczęła się Twoja przygoda z tenisem stołowym?

Zacząłem grać w tenisa stołowego w szkole. Na korytarzu był zawsze rozłożony stół i na każdej przerwie chodziłem grać z kolegami w tenisa stołowego. Bawiliśmy się w tak zwanego popularnego „biegańca”. Zauważyłem, że jestem jednym z najlepszych w szkole. Gra w tenisa stołowego sprawiała mi radość i satysfakcję, może też dlatego, że czułem, że jestem w tym niezły. Któregoś dnia wracając ze szkoły powiedziałem rodzicom, że chciałbym zacząć trenować tenis stołowy i fajnie byłoby, gdyby zapisali mnie do klubu tenisa stołowego. Długo nie musiałem namawiać rodziców. Na początku nie było kolorowo, bo słyszałem, że jest już trochę późno, bo moi rówieśnicy trenują już kilka lat i „dogonienie” ich będzie bardzo trudne. Nie było dla mnie miejsca w klubie i przez kilka miesięcy dowiadywałem się, czy miejsce się zwolniło. Trener tego klubu chyba zauważył, że jestem zmotywowany i podał numer telefonu do trenera z innego klubu w Lublinie, ponieważ u niego w klubie nie było dla mnie miejsca. Rodzice zadzwonili do podanego szkoleniowca i zacząłem tam pierwsze treningi. Tak to się zaczęło.

Z reprezentacją UPZ zdobyłeś tytuł Akademickich Mistrzów Polski. To nie jedyne osiągnięcie w Twojej karierze. Możesz powiedzieć o tych, które są dla Ciebie najważniejsze?

Moimi największymi osiągnięciami są: zdobycie indywidualnego Mistrzostwa Polski w Kadetach, Juniorach, Młodzieżowcach. Wicemistrzostwo Polski Seniorów (indywidualnie). Ponadto trzykrotne Mistrzostwo Polski Seniorów w grze podwójnej oraz Mistrzostwo Europy Juniorów w grze podwójnej. Zdobyłem też brązowy medal w Mistrzostwach Europy Juniorów (drużynowo). Uczestniczyłem również w pierwszych letnich Młodzieżowych Igrzyskach Olimpijskich w Singapurze.

W UPZ studiujesz na kierunku turystyka i rekreacja. Jak udaje Ci się połączyć zawodową grę i studia?

Trenuję każdego dnia po dwa razy dziennie, w weekendy są często zawody, albo rozgrywki ligowe. Trenuje i mieszkam na co dzień w Toruniu i tutaj gram w Superlidze tenisa stołowego. Jak widać mój grafik jest mocno napięty. Tenis teraz jest dla mnie priorytetem. Na pewno będę chciał skończyć studia. Kariera sportowca nie trwa wiecznie i różnie w życiu bywa, więc skończone studia to podstawa.

Jak oceniasz podejście Uczelni do sportowców?

Uczelnia pomaga sportowcom, a to jest bardzo ważne, dla kogoś kto profesjonalnie uprawia sport, kto ma również inne obowiązki i jest to jego sposób na życie.

Czym chciałbyś się zająć po skończeniu studiów?

Na dziśskupiam się na mojej karierze, żeby być jak najlepszym. Ciągle chcę się rozwijać i podnosić swój poziom sportowy. Na pewno najłatwiej będzie w przyszłości zostać trenerem, bo mam doświadczenie, wyniki sportowe, ludzie z tenisa stołowego kojarzą moje nazwisko, więc dużo łatwiej będzie się odnaleźć w zawodzie trenera. Lubię prace z ludźmi, lubię przekazywać wiedzę, cieszy mnie jak dzięki wskazówkom ludzie robią progres. Zobaczymy, co pokaże przyszłość. Nie nastawiam się. Jestem otwarty. Nie ukrywam, że w przyszłości chciałbym spróbować swoich sił również w innej dziedzinie niż sport, ale zobaczymy, co czas pokaże.

Jaki jest Twój największy sportowy cel?

Chciałbym po prostu ciągle być coraz lepszy i rozwijać się. Oczywiście chciałbym zdobyć złoty medal indywidualnie w Mistrzostwach Polski Seniorów. Chciałbym mieć jak najlepszy bilans w Superlidze. Marzeniem chyba każdego sportowca jest udział w Igrzyskach Olimpijskich, więc na pewno jest to jedno z moich marzeń. Na początku awans do pierwszej setki światowego rankingu.

Rozmawiał Daniel Czubara, Gazeta Akademicka „Skafander”