Studenci z pasją – Karolina Grodzka
Studenci z pasją – Karolina Grodzka - UPZ

Studenci z pasją – Karolina Grodzka

O swojej pasji i służbie w Ochotniczej Straży Pożarnej opowiada Karolina Grodzka, studentka bezpieczeństwa narodowego w Akademii Zamojskiej, przewodnicząca Rady Samorządu Studenckiego.

Jak zaczęła się Twoja przygoda z OSP?

Wszystko tak naprawdę zaczęło się od szkolnej wycieczki i wizyty w strażnicy naszej jednostki OSP Majdan Wielki. Poznawaliśmy sprzęt i umundurowanie strażaków-ochotników. Po wszystkim dostaliśmy od strażaków zaproszenie na zebranie, w celu stworzenia Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej do startu w zawodach sportowo–pożarniczych. I machina ruszyła! Zaczęło się od zawodów, a  skończyło na kursie strażaków-ratowników. I tak od 4 lat jestem czynnym strażakiem-ochotnikiem z kursem KPP (Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy).

Doświadczenie zdobyte w OSP przydaje Ci się w sytuacjach w codziennym życiu?

To, czego nauczyłam się będąc strażakiem ochotnikiem przydaje się tak naprawdę każdego dnia, na uczelni również. Podejmowanie szybkich, racjonalnych decyzji, układanie planu działania według wyznaczonych zasad - to tylko niektóre z zalet, które wykorzystuję na co dzień. Myślę, że posługiwanie się piłą mechaniczna też kiedyś na pewno mi się przyda (śmiech). Dzięki OSP przekonałam się, że nie ma dla mnie rzeczy niemożliwych. Kiedyś wejście do małego pomieszczenia było dla mnie wyzwaniem, ale determinacja i chęć pokonania swoich słabości były silniejsze i dzięki temu ukończyłam test komory dymowej z wynikiem bardzo dobrym. To właśnie pokazało mi, jak silnym człowiekiem jest każdy z nas, a także, że jeśli tylko czegoś bardzo chcemy i damy z siebie wszystko na pewno osiągniemy cel.

Czy pasja ta pomogła w podjęciu decyzji o wyborze studiów na kierunku bezpieczeństwo narodowe?

Ochotnicza Straż Pożarna miała ogromny wpływ na wybór studiów na kierunku bezpieczeństwo narodowe, jednak nie spodziewałam się, że wiedza zdobyta na tym kierunku pozwoli mi zupełnie inaczej spojrzeć na zagadnienie bezpieczeństwa. Czuję, że ten kierunek zapewni mi w przyszłości kwalifikacje, jak i pracę, o której marzę.

Jak oceniasz atmosferę w Uczelni?

Akademia Zamojska to miejsce, w którym po prostu czuję się dobrze. Wykładowcy, jak i pracownicy Uczelni zawsze witają nas uśmiechem. Pomagają i wspierają nas w działaniach, zarówno naukowych, jak i tych trochę mniej. Dlatego właśnie, jeśli drugi raz stanęłabym przed wyborem studiów, po raz drugi padłoby na Akademię Zamojską.

W jaki sposób poleciłabyś swoim młodszym kolegom wybór studiów na kierunku bezpieczeństwo narodowe w Akademii Zamojskiej?

Jeśli pasjonują Cię służby mundurowe, albo też interesujesz się bezpieczeństwem to jest to kierunek dla Ciebie! Tutaj poznasz super ludzi i zyskasz wiedzę, która na pewno pozwoli Ci poszerzyć horyzonty. Jeśli się zastanawiacie to serdecznie zapraszamy na naszą stronę internetową, gdzie bliżej poznacie kierunek bezpieczeństwo narodowe i dowiecie się wszystkich niezbędnych informacji. Czołem!

Rozmawiał Daniel Czubara

Gazeta Akademicka Skafander