Studenci z pasją – Gabriel Olichwiruk
Studenci z pasją – Gabriel Olichwiruk - UPZ

Studenci z pasją – Gabriel Olichwiruk

Wykształcenie w tym kierunku daje duże możliwości na rynku pracy, a w samym Zamościu znajdują się firmy zatrudniające osoby, które jeszcze studiują na tym kierunku. Ponadto wykładowcy mają indywidualne podejście do studenta- mówi Gabriel Olichwiruk, student mechaniki i budowy maszyn Akademii Zamojskiej, zawodnik I-ligowej drużyny piłki ręcznej Padwa Zamość.

Jak zaczęła się Twoja przygoda z piłką ręczną?

Piłkę ręczną trenuję od 7 lat, zaczynałem w Białej Podlaskiej pod wodzą Marcina Stefańca. Mój ponadprzeciętny talent i pasję z jaką oddawałem się grze w szkole zauważyli nauczyciele wychowania fizycznego. Dostałem propozycję gry na nieco wyższym poziomie niż szkolny, w drużynie klubowej. Początkowo trenowałem raz w tygodniu, a z czasem uprawianie tego sportu weszło mi w krew.

Jesteś zawodnikiem I-ligowej Padwy Zamość. Jak układa się współpraca w drużynie i rywalizacja o miejsce w składzie na mecz?

Zważywszy, że jestem jednym z dwóch najmłodszych zawodników, zostałem bardzo dobrze przyjęty w szeregi drużyny. Zawsze mogę liczyć na pomoc chłopaków, nie tylko na boisku, ale również i poza nim. Jeżeli chodzi o rywalizację o miejsce w składzie to każdy w miarę możliwości i tego jak pracuje na treningu dostaje szansę gry.

Pasję do piłki ręcznej łączysz ze studiami na kierunku mechanika i budowa maszyn w Akademii Zamojskiej. Co zdecydowało o wyborze kierunku?

Zdecydowałem się wybrać mechanikę z kilku powodów. Jednym z nich były po prostu moje zainteresowania. Moją uwagę przykuło bogate wyposażenie Akademii, co w porównaniu z innymi uczelniami nie jest takie oczywiste.

Jak udaje Ci się pogodzić studia z grą i treningami?

Obie pasje jestem w stanie połączyć przede wszystkim dzięki wyrozumiałości prowadzących. Trenujemy codziennie wieczorem, a na uczelni jestem do południa więc w tygodniu nie stanowi to większego problemu. Zdarza się tak czasami, że wyjazd na mecz koliduje z zajęciami, ale jak do tej pory nie stanowiło to problemu. Zawsze dogadywałem się z wykładowcami.

Jakie masz plany na przyszłość?

O przyszłość jestem spokojny. Chcę skończyć tutaj studia, wygrywać mecze i jeżeli będzie możliwość gry w wyższej klasie rozgrywkowej to jak najbardziej chciałbym z niej skorzystać.

Gdybyś miał kogoś zachęcić do studiów na kierunku mechanika i budowa maszyn w Akademii Zamojskiej to jakich argumentów byś użył?

Wykształcenie w tym kierunku daje duże możliwości na rynku pracy, a w samym Zamościu znajdują się firmy zatrudniające osoby, które jeszcze studiują na tym kierunku. Ponadto wykładowcy mają indywidualne podejście do studenta.

Rozmawiał Daniel Czubara, Gazeta Akademicka „Skafander”