Reprezentacja AZ na Pikniku Służb Mundurowych w Lubyczy Królewskiej
Reprezentacja AZ na Pikniku Służb Mundurowych w Lubyczy Królewskiej - UPZ

Reprezentacja AZ na Pikniku Służb Mundurowych w Lubyczy Królewskiej

3 maja w Lubyczy Królewskiej odbył się Piknik Służb Mundurowych. Partnerem wydarzenia była Akademia Zamojska, zaś patronem medialnym  Gazeta Akademicka „Skafander”, wydawana przez Uczelnię.

Piknik Służb Mundurowych połączony był z obchodami 231. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz był częścią obchodów 600 lat Lubyczy Królewskiej. Wydarzenie rozpoczęła Msza św. w intencji Ojczyzny w kościele pw. Matki Bożej Różańcowej i Aniołów Stróżów w Lubyczy Królewskiej. Następnie uczestnicy wydarzenia złożyli wieńce pod pomnikiem „Pamięci Bohaterom znanym i nieznanym poległym w walce o wolność Ojczyzny”. Dalsza część wydarzenia odbywała się na stadionie miejskim. Podczas Pikniku do uczestników wydarzenia przemawiał rektor Akademii Zamojskiej dr hab. Paweł Skrzydlewski, prof. AZ, który zachęcał do podjęcia studiów w Uczelni, która nawiązuje do tradycji historycznej Akademii Zamojskiej.

- Powstała pod koniec XVI wieku Akademia odrodziła się i jest ogromną szansą dla regionu i całej naszej Ojczyzny. Powstają nowe kierunki studiów jak prawo, rynek sztuki i zarządzanie w kulturze, studia magisterskie na kierunku finanse i rachunkowość oraz pedagogika. To wszystko stanowi ogromne wsparcie tego życia zarówno w regionie, jak też jest ogromną szansą na rozwój osobowy człowieka, który przyjdzie tu studiować, a także szeroko pojętej społeczności lokalnej - powiedział dr hab. Paweł Skrzydlewski, prof. AZ. Ponadto podczas pikniku głos zabierali również wykładowcy Akademii Zamojskiej: płk dr Stanisław Dubaj (Zakład Bezpieczeństwa Narodowego AZ), dr Elżbieta Dziura (Zakład Finansów i Rachunkowości AZ), mjr rez. mgr inż. Ryszard Klimaszewski (Zakład Bezpieczeństwa Narodowego AZ).

Podczas Pikniku swoje stoiska zaprezentowały Akademia Zamojska, Wojsko Polskie, a także służby mundurowe, Koła Gospodyń Wiejskich oraz różnego rodzaju stowarzyszenia i grupy rekonstrukcyjne. Na stoisku AZ studentki oraz wykładowcy z kierunku pielęgniarstwo uczyli, jak właściwie wykonywać samobadanie piersi. Można było również dokonać pomiaru ciśnienia tętniczego, a także nauczyć podstaw resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Z materiałów informacyjnych chętni mogli dowiedzieć się o kierunkach studiów licencjackich, inżynierskich, magisterskich oraz podyplomowych, jakie oferuje Uczelnia oraz o kierunkach studiów, jakie Akademia Zamojska chce wkrótce uruchomić.   Wśród uczestników Pikniku brylował Trybik, czyli maskotka Akademii Zamojskiej, który spotkał się z sympatią, nie tylko najmłodszych.

- To spotkanie dowodzi piękna kultury polskiej, istniejącej w niewielkich miejscowościach. Ta kultura obejmuje życie lokalne, administrację, życie religijne i historię. Widać było tę serdeczność, która jest wśród mieszkańców Lubyczy Królewskiej oraz umiłowanie ziemi i silną tożsamość – podsumował Piknik dr hab. Paweł Skrzydlewski, prof. AZ.

Gratulujemy władzom Lubyczy Królewskiej oraz Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Lubyczy Królewskiej organizacji imprezy.