
- 13
- 04
- 2022
Reprezentacja AZ na międzynarodowej konferencji
Koło Naukowe Studentów Pielęgniarstwa wzięło udział w VII Międzynarodowej Konferencji Naukowej z cyklu „Nauki o zdrowiu – kierunki zmian i perspektywy rozwoju”. Akademię Zamojską reprezentowały: studentka III roku pielęgniarstwa Ewelina Romańczuk z pracą na temat „Opieka pielęgniarska nad pacjentem po udarze niedokrwiennym” wraz z opiekunem Koła dr n. med. Marią Dorotą Kwiką z Zakładu Pielęgniarstwa Instytutu Humanistyczno-Medycznego AZ.
Choroby naczyniowe mózgu, w szczególności udar mózgu jest chorobą cywilizacyjną stanowiącą najpoważniejszą przyczynę trwałego inwalidztwa u osób dorosłych we współczesnym świecie.
Udar mózgu jest problemem leczniczym, ekonomicznym i społecznym. Dotyczy zarówno krajów rozwiniętych jak i krajów o niskim dochodzie narodowym i niższym poziomie uprzemysłowienia. Z badań epidemiologicznych wynika, że udar mózgu stanowi trzecią, po chorobie wieńcowej i nowotworach, najczęstszą przyczynę zgonów na świecie. Udar mózgu występuje we wszystkich grupach wiekowych, ale głównie związany jest z wiekiem. Występuje często u osób między 55. a 64. rokiem życia ok. 300/100 000 osób, natomiast miedzy 65. a 74. rokiem życia częstotliwość diametralnie wzrasta i wynosi ok. 800/100 000 osób. Częściej chorują na udar mężczyźni, głównie w starszym wieku.
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), definiuje udar mózgu, jako „zespół kliniczny charakteryzujący się nagłym pojawieniem się ogniskowych lub globalnych zaburzeń czynności mózgowia – jeżeli wcześniej nie doprowadzą one do zgonu i utrzymujących się dłużej niż 24 godziny i nie mającej innej przyczyny niż naczyniowa”
Skala problemu jest znaczna. Szacuje się że około 17 mln ludzi na świecie, zapada na udar mózgu, a umiera około 4,5 mln osób rocznie. Roczna śmiertelność z powodu udaru mózgu w Europie wynosi od 63,5 do 273,4/100 000 osób, a roczna ilość nowych udarów wynosi od 100 do 200/100 000 osób. W Polsce, wg danych Narodowego Programu Profilaktyki i Leczenia Udaru Mózgu śmiertelność kształtuje się na poziomie od 66 do 108/100 000 osób a nowych zachorowań rocznie rejestruje się ponad 70 000. Wysoka zapadalność i umieralność z powodu udarów stanowi sygnał alarmowy do podjęcia prewencji.
Udar mózgu jest najczęściej występującym ostrym schorzeniem neurologicznym. Ze względu na mechanizm udary mózgu dzielimy na niedokrwienny, krwotoczny i żylny. Najczęściej występującą formą zawału mózgu jest udar niedokrwienny, a jego częstym powikłaniem jest transformacja krwotoczna. Już w czasie leczenia pierwszej fazy należy rozpocząć trwającą do końca życia profilaktykę wtórną. Rehabilitacja zaburzeń afatycznych, sensomotorycznych i zaburzeń mobilności powinna zaczynać się już w oddziale udarowym i trwać tak długo jak utrzymują się deficyty. Pacjenci po udarze wymagają kompleksowej opieki i rehabilitacji, dostosowanej indywidualnie do konkretnego przypadku.
Pielęgniarka bierze aktywny udział w procesie leczenia, rehabilitacji a zwłaszcza pielęgnowania pacjenta, zarówno bezpośrednio po udarze w czasie hospitalizacji jak i w okresie późniejszym, obejmującym pobyt chorego w domu. Aby pielęgniarka mogła wykonywać w pełni profesjonalnie swoje zadania konieczna jest specjalistyczna wiedza, ,umiejętności skutecznego komunikowania się, empatia, zaangażowanie a zwłaszcza troska o drugiego człowieka. Te cechy kształtują holistyczne podejście do pacjenta i poprawiają jakość ich życia. Do zadań wykonywanych przez pielęgniarkę po przebytym udarze należy głównie:
- współudział w postępowaniu ratującym życie,
- wzmocnienie samooceny pacjenta,
- motywowanie do uczestnictwa w rehabilitacji i psychoterapii,
- zapobieganie powikłaniom,
- edukacja pacjenta i jego rodziny,
Złożoność problemów pielęgnacyjnych po udarze mózgu odzwierciedla ilość osób biorących udział w procesie opieki, wymaga współpracy całego zespołu wielodyscyplinarnego. Zaznaczyć należy iż następstwem udarów mózgowych jest trwała i nagła zmiana sytuacji bio-psycho-społecznej pacjenta, co prowadzi do zmiany dotychczasowego życia i funkcjonowania zarówno w rodzinie jak i społeczeństwie . Wielu chorych po udarze pozostaje z niepełnosprawnością i dolegliwościami stanowiącymi domenę geriatrii.
Konferencja odbyła się w formule hybrydowej 7 kwietnia 2022 r. w Mazowieckiej Uczelni Publicznej w Płocku.
M.D.K.