Rektor  AZ na prestiżowej konferencji w Padwie
Rektor  AZ na prestiżowej konferencji w Padwie - UPZ

Rektor AZ na prestiżowej konferencji w Padwie

Rektor Akademii Zamojskiej dr hab. Paweł Skrzydlewski weźmie udział w prestiżowej konferencji we Włoszech, zorganizowanej z okazji 800-lecia Uniwersytetu Padewskiego.

Konferencja pod tytułem „Legami delle elite polacche con la Repubblica di Venezia e con lo Studio patavino” odbędzie się w Padwie, mieście, które ma historyczne związki z Polską i samym Zamościem. Warto podkreślić, że założyciel Zamościa i Akademii Zamojskiej, Jan Zamoyski, był studentem, a następnie w 1563 r. został wybrany rektorem Uniwersytetu Padewskiego.

- Uniwersytet Padewski obchodzi 800-lecie swojego istnienia. To niezwykle ważny uniwersytet w kulturze Zachodu. Koncentrował się on głównie na kształtowaniu kultury prawnej. Z historii wiemy, że na tym uniwersytecie studiowało blisko 800 osób z Polski, dlatego też należy przyjąć, że nasza kultura prawna i  kultura społeczna w dużej mierze zostały przez ten uniwersytet przygotowane. W tym gronie byli kanclerz Jan Zamoyski, Mikołaj Kopernik, Jan Kochanowski i bardzo wielu innych wybitnych Polaków. Zostałem zaproszony na uroczystą konferencję w Padwie i zamierzam wziąć udział w organizowanym sympozjum. Wielki wkład w jego organizację ma również nasz polski uczony prof. Mirosław Lenart, który przez wiele lat był tam wykładowcą – powiedział rektor Akademii Zamojskiej dr hab. Paweł Skrzydlewski, prof. AZ.

Konferencja odbędzie się w dniach 28-29 kwietnia w Padwie.