Rektor AZ na podsumowaniu projektu „… nie z tej Ziemi”
Rektor AZ na podsumowaniu projektu „… nie z tej Ziemi” - UPZ

Rektor AZ na podsumowaniu projektu „… nie z tej Ziemi”

Rektor Akademii Zamojskiej dr hab. Paweł Skrzydlewski, prof. AZ wziął udział w podsumowaniu projektu “Nie z tej ziemi”, zorganizowanego przez Bibliotekę Pedagogiczną w Zamościu z okazji 100. rocznicy urodzin pisarza. Rektor AZ podczas wydarzenia reprezentował Ministra Edukacji i Nauki.

Celem projektu było aktywne włączenie się Biblioteki Pedagogicznej w Zamościu w oficjalne obchody Roku Lema, ale także możliwość organizacji wydarzeń promujących dzieła Lema i wiedzę o wszechświecie szerszej grupie społeczeństwa. Zachęcenie uczestników projektu do sięgnięcia po literaturę klasyki światowej. Projekt był skierowany do mieszkańców powiatu zamojskiego, biłgorajskiego, hrubieszowskiego i tomaszowskiego, a w szczególności do uczniów szkół podstawowych i średnich. W ramach projektu odbyły się wydarzenia adresowane do różnych grup wiekowych, które zostaną zrealizowane w formie wirtualnej oraz tradycyjnej.

Twórczość Stanisława Lema, mistrza polskiej literatury science-fiction, porusza tematy takie jak: rozwój nauki i techniki, natura ludzka, możliwość porozumienia się istot inteligentnych czy miejsce człowieka we Wszechświecie. Dzieła Lema zawierają odniesienia do stanu współczesnego społeczeństwa i refleksje naukowo-filozoficzne na jego temat.

- Cieszy mnie ogromnie, że państwo sięgacie do tej literatury, dlatego, że ona rozwija i doskonali. Jest także świadectwem bogactwa kultury polskiej. Stanisław Lem urodził się i wychował we Lwowie. To wspaniałe i piękne miasto, w którym rozwijała się polska kultura. Wiele razy wracał do tego miasta. Lem był też wizjonerem, jeżeli chodzi o rozwój nauk ścisłych i technologii, informatyki. Nauka zawsze miała miejsce w Akademii. Gdybyście chcieli przybliżyć się do tych zagadnień to polecam studia w Akademii Zamojskiej, która jest dedykowana szeroko pojętej nauce, prowadzącej do poznania prawdy i zrozumienia świata, ostatecznie uzyskania mądrości rozumienia - mówił prof. Paweł Skrzydlewski.

Podsumowanie projektu “… nie z tej Ziemi” miało miejsce 16 marca 2022 r. w siedzibie Biblioteki Pedagogicznej w Zamościu.  Pełną relację oraz nazwiska laureatów konkursów znajdziecie Państwo na stronie Biblioteki Pedagogicznej w Zamościu: https://bipe.pl/