Podsumowanie projektu edukacyjnego “Zwyczaje wielkanocne”
Podsumowanie projektu edukacyjnego “Zwyczaje wielkanocne” - UPZ

Podsumowanie projektu edukacyjnego “Zwyczaje wielkanocne”

26 marca odbyło się podsumowanie projektu edukacyjnego “Zwyczajne wielkanocne” zorganizowanego przez Przedszkole Miejskie nr 10 w Zamościu  oraz Zakład Pedagogiki Uczelni Państwowej w Zamościu.

Celem projektu było poznanie zwyczajów świątecznych związanych z Wielkanocą, rozwijanie twórczego myślenia, kreatywności i wyobraźni dzieci, wzbogacenie słownictwa o wyrazy związane z tematyką świąteczną, odzwierciedlenie spostrzeżeń dzieci w formie plastycznej, muzycznej, technicznej i teatralne.

Projekt realizowany był w dniach 22-27 marca 2021 r. W trakcie projektu dzieci 6-letnie z przedszkola wspólnie z nauczycielkami oraz studentami pedagogiki UPZ (III rok pedagogiki przedszkolnej i wczesnoszkolnej) poznawały świąteczne zwyczaje, obrzędy i tradycje. Śpiewały ludowe   piosenki, recytowały wiersze, uczyły się  tańczyć krakowiaka. Pod okiem studentów – p. Weroniki i p.  Karoliny  przedszkolaki uczyły się malować pisanki, kraszanki, wykonywały stroiki świąteczne. Wraz z dziećmi  zorganizowały również kącik świąteczny i przeprowadzono ogólnomiejski  konkurs na “Najładniejszą palemkę wielkanocną”.

Relację z wydarzenia i listę laureatów konkursów można znaleźć pod linkiem:

Ponadto studentki II roku pedagogiki, specjalności: edukacja dorosłych i praca z osobami starszymi  wraz z Przedszkolem Miejskim Nr 10 i Nr 12 w Zamościu  zorganizowały    II  edycję ogólnomiejskiego konkursu pt. ”Wielkanocna pisanka”. Konkursu został  skierowany  do dzieci przedszkolnych z całego miasta Zamościa  oraz ich dziadków.

Głównym jego celem było zaciśniecie  współpracy międzypokoleniowej, wdrażanie dzieci do wyrażania szacunku wobec starszych,  kultywowanie tradycji wielkanocnej ale również pokazanie, że można wspólne milo spędzać czas czyniąc wiele dobrego,   bowiem  wszystkie prace zostały przekazane  w ramach działalności charytatywnej dla Hospicjum Santa- Galla i do Domu Samotnej Matki w Szczebrzeszynie.

Protokół z wynikami konkursu i galerię zdjęć nagrodzonych prac znaleźć można pod linkiem: