Paulina Stanibuła
Paulina Stanibuła - UPZ

Paulina Stanibuła

"Wszędzie dobrze, ale w Zamościu najlepiej"
Paulina Stanibuła ukończyła turystykę i rekreację w PWSZ w Zamościu, obecnie pracuje jako instruktorka w Olimp Club 4Women

Czy już w szkole ponadgimnazjalnej ciągnęło Cię w kierunku turystyki i rekreacji?

Paulina Stanibuła: Rozpoczynając naukę w szkole średniej, jeszcze nie wiedziałam, jaki kierunek studiów wybiorę. Jednak myślę, że nie z przypadku znalazłam się w technikum o profilu hotelarskim. Tak miało być. Szczególnie lubiłam wtedy takie przedmioty jak: geografia, marketing w hotelarstwie, usługi turystyczne, zasady żywienia i technologia gastronomiczna. Zainspirowana tematami z turystyki, hotelarstwa oraz gastronomii, postanowiłam zgłębiać wiedzę na studiach na kierunku turystyka i rekreacja. Będąc nastolatką, w mojej głowie krążyły również myśli: obsługa ruchu turystycznego… a może zarządzanie restauracją? Jeszcze nie miałam konkretnego planu. Wtedy bardziej ciągnęło mnie do samej turystyki niż do rekreacji… Jednak, będąc już na studiach, zaczęłam bardziej interesować się rekreacją.

Po maturze podjęłaś studia w PWSZ w Zamościu. Czy to był trafny wybór?

PWSZ w Zamościu to świetna uczelnia, bardzo miło wspominam lata licencjatu. Wybór jak najbardziej trafny, zarówno uczelni, jak i kierunku.

Zajęcia niesamowicie interesujące m.in. psychologia, anatomia, dietetyka i żywienie człowieka, turystyka kwalifikowana, w szczególności turystyka rowerowa – przedmiot, który zainspirował mnie do praktykowania długodystansowych wypraw rowerowych w wolnym czasie. Wspaniałym atutem uczelni oraz TiR były organizowane zajęcia praktyczne m.in. survival oraz zaliczeniowe obozy: letni, zimowy oraz wędrowny… mega pozytywne przeżycia, wiele można byłoby mówić, jednak jest to nie do opowiedzenia. To trzeba przeżyć! Świetne niezapomniane chwile. Zajęcia i obozy na studiach wywołały we mnie większe zainteresowanie rekreacją i sportem, bez których teraz nie mogę już żyć. Od technikum hotelarskiego poprzez turystykę i rekreację aż do sportu. To wszystko stało się moją pasją.

Pisałaś pracę licencjacką o aktywności fizycznej w stylu życia uczniów i studentów. No właśnie, jak to jest z tą naszą młodzieżą? Rusza się trochę czy nie bardzo?

Praca licencjacka pisana pod okiem wspaniałego promotora Władysława Pańczyka, którego serdecznie pozdrawiam i jestem wdzięczna za przekazanie cennej wiedzy. Aktywność fizyczna oraz sposób odżywiania – te elementy uważam za jedne z najważniejszych w zdrowym stylu życia.

Większość naszej młodzieży interesuje się zdrowym odżywianiem oraz aktywnością fizyczną, wiedzą, z czym wiążą się te elementy oraz praktykują je w życiu codziennym. Studenci mają nieco większą wiedzę na ten temat, jednak w praktyce lepsi są uczniowie. Główną przyczyną niepodejmowania aktywności fizycznej przez młodzież jest brak czasu lub chęci. Jak sądzą uczniowie oraz studenci, mają zbyt wiele obowiązków szkolnych i uczelnianych. Jednak większość młodych ludzi potrafi pogodzić swoje obowiązki z aktywnością fizyczną – i to mnie cieszy. Tak powinno być! Uważam, że aktywność fizyczna również powinna być obowiązkiem każdego człowieka, szczególnie ludzi młodych. Regularny ruch, ćwiczenia nadają życiu więcej wartości i energii życiowej. Zadowalające jest to, że z roku na rok rośnie zainteresowanie zdrowym stylem życia, uprawianiem przeróżnych form aktywności fizycznej. Kiedy widzę „ruszających się” ludzi, biegających, jeżdżących na rowerach, rolkach itp. radość rozpiera mnie od środka. Uwielbiam takie widoki.

Po PWSZ-ecie poszłaś na magisterkę do Rzeszowa, ale, jak sama kiedyś wspomniałaś, to już nie było to samo…

Czas studiów zarówno licencjatu, jak i magisterki był wspaniały. Jednak okres studiowania w PWSZ w Zamościu był dla mnie szczególnie wyjątkowy, atmosfera panująca na tej uczelni oraz poznani znajomi są nie do pobicia. Świetna kadra wykładowców z pasją, „żywi” studenci, dzięki którym na wykładach nie było nudy. Do dziś wracam do tego miejsca myślami, które wywołują we mnie pozytywne emocje. Kiedy przechodzę obok uczelni, przypominają mi się lata studiowania w PWSZ i z uśmiechem na twarzy wspominam te chwile.

Na początku pracowałaś jako menedżer restauracji. Cenne doświadczenie?

Praca na stanowisku menadżera restauracji, wbrew obiegowej opinii, jest niezwykle absorbująca. Menadżer restauracji musi mieć bardzo szeroką wiedzę z zakresu różnych dziedzin. Studia na kierunku turystyka i rekreacja dały mi podstawy teoretycznej wiedzy, a praca na tym stanowisku umożliwiła mi stosowanie jej w praktyce. Pozyskałam niezwykle cenne doświadczenie. Stanowisko to wymagało ode mnie wielkiego poświęcenia, odporności na stres oraz ciężkiej pracy. Momentami było bardzo ciężko, stresująco. Jednak dzięki wszystkim trudnościom, których doświadczyłam i które pokonałam, wzmocniłam swoje mocne strony oraz pozbyłam się słabości. Wykonywanie tego zawodu jest dużym wyzwaniem dla młodych ludzi. Nabyłam bardzo cenne doświadczenie, dzięki któremu wiele sobie uświadomiłam i poszerzyłam swoje horyzonty. Miałam również możliwość wprowadzenia na rynek autorskich zbilansowanych zdrowych posiłków „fit”, które cieszyły się dużym powodzeniem, z czego jestem bardzo dumna. Uznałam to za mój pierwszy sukces zawodowy. W obszarze zdrowego żywienia mamy jeszcze wiele do zrobienia.

Uważam, że zagadnieniem niezwykłej wagi jest komplementarne połączenie zdrowego odżywienia z aktywnością fizyczną. Z tymi tematami wiążę swoją przyszłość zawodową, dlatego też zgłębiam od lat skrupulatnie zagadnienia związane z tematem żywienia człowieka oraz treningu. Wciąż się doskonalę i mam świadomość tego, iż jest to początek drogi, która nie ma końca. Wiedza, którą zdobywam kończąc liczne kursy i szkolenia, daje mi również możliwość lepszej współpracy z osobami pragnącymi zmieniać swój styl życia (borykającymi się z nadwagą, złym samopoczuciem), dbać o swoje zdrowie, sylwetkę i sprawność.

Obecnie pracujesz w Olimp Club 4Women w Zamościu. Czym się tam zajmujesz?

Olimp Club 4Women jest to sportowy klub tylko dla pań, kieruje swoją ofertę dla kobiet w różnym wieku. W tym miejscu zajmuję stanowisko trenera personalnego. Prowadzę treningi w specjalnie przystosowanej sali z wysokiej jakości sprzętem.

Treningi prowadzone w Olimp Club 4Women głównie odbywają się na zasadzie interwału, w kole z wykorzystaniem bezpiecznych maszyn ćwiczeniowych, również wykorzystywanych w rehabilitacji. Wiele osób uważa, że trening interwałowy jest to rodzaj wysiłku wyłącznie dla zaawansowanych, ale to nieprawda. Interwał polega na tym, że na zmianę ćwiczy się z wyższą i niższą intensywnością. Taki rodzaj treningu może stosować każda z pań, wystarczy tylko odpowiednio dobrać intensywność. Treningi prowadzone w Olimp Club 4Women mają wiele zalet. Ze względu na czas (ok. 30 min) polecany jest w szczególności dla pań, które nie mają zbyt dużo czasu na to, aby zadbać o kondycję i szczupłą sylwetkę. Treningi interwałowe pozwalają na szybsze budowanie kondycji oraz spalanie tkanki tłuszczowej.

Treningi dostosowuję do każdej z pań indywidualnie. Głównie opieram się na ćwiczeniach, które kształtują siłę czynnościową „wielostawowe” (martwe ciągi, przysiady, wiosłowania, wyciskania), angażujące do pracy więcej niż jeden ze stawów, które są podstawą prawidłowej funkcjonalności. Ćwiczenia te są przydatne nie tylko w kształtowaniu smukłej sylwetki, ale również w życiu codziennym. Kiedy poświęcamy się obowiązkom domowym, np. schylając się po coś z ziemi i dźwigając to, nie zastanawiamy się nad prawidłową postawą. Znając prawidłową technikę wykonywania ćwiczeń, które wzorują ruchy podczas wykonywania prostych czynności domowych, możemy uniknąć nieprzyjemnych dolegliwości związanych m.in. z bólami kręgosłupa. Dlatego też zwracam szczególną uwagę na technikę wykonywania ćwiczeń. Prowadzone treningi są stale przeze mnie urozmaicane nowymi ćwiczeniami, aby nie były monotonne i nudne. Doradzam również w zakresie zdrowego odżywiania. Spełniam się motywując inne osoby pragnące prowadzić zdrowy styl życia. Czerpię wielką radość z przekazywania mojej wiedzy i umiejętności oraz pozytywnej energii innym osobom.

Jakie jeszcze są atuty tego klubu?

Wielką zaletą Olimp Club 4Women są karnety w przystępnych cenach, a co najważniejsze, nie ma żadnych umów członkowskich. Kolejnym atutem jest kącik dla dzieci. Jest to duża wygoda dla mam, które chciałyby się troszkę odprężyć, poćwiczyć, a nie mają z kim zostawić dzieci. Olimp Club 4Women jest przyjazny dzieciom, kiedy mama pracuje nad swoją sylwetką, ćwicząc na sali, dzieci bawią się w swoim kąciku pod opieką pracowników klubu. Dodatkowo w klubie można skorzystać z odnowy biologicznej. Masaże wykonywane przez profesjonalistów sprawiają wielką przyjemność i odprężenie. W klubie odbywają się również zajęcia taneczne zumby. Podczas zajęć panuje niesamowita atmosfera. Panie tryskają wielką energią, szlifując nowe układy taneczne.

Powiedziałaś ostatnio, że wróciłaś do Zamościa już na stałe. Za co kochasz to miasto?

Wszędzie dobrze, ale w Zamościu najlepiej. Jestem bardzo związana z tym miastem, ponieważ tu się wychowałam, stawiałam swoje pierwsze kroki i dlatego też czuję się tu świetnie. Z każdym miejscem wiąże się jakieś miłe wspomnienie. Zamość jest pięknym miastem, do którego zawsze chce się wracać. Cały region Roztocza jest niezwykły, ma swój niespotykany klimat.

Większość młodych ludzi ucieka stąd, ponieważ uważa, że nie ma tu żadnych perspektyw, jest ciężko z pracą, nic się nie dzieje. Jednak ja uważam, że są to błędne przekonania, ponieważ jeśli ktoś wie, czego chce, dąży do osiągnięcia swoich celów, to może wszystko i wszędzie. Niezależnie od tego, czy miasto jest małe, czy duże. Wszędzie można znaleźć pracę. A jeśli nie ma perspektyw, to trzeba je sobie tworzyć.

Rozmawiał Mateusz Sawczuk
„Skafander. Bezpłatna Gazeta Akademicka” 2017, 7 (99), s. 1, 4