Patrycja Bubiłek - „Spełniłam swoje marzenie”
Patrycja Bubiłek - „Spełniłam swoje marzenie” - UPZ

Patrycja Bubiłek - „Spełniłam swoje marzenie”

Tak mówi Patrycja Bubiłek, która od dziecka chciała być nauczycielką języka angielskiego. I udało się! Pracuje obecnie w Szkole AKCENT w Szczebrzeszynie. W drodze do marzeń dużą rolę odegrały studia w PWSZ w Zamościu na kierunku filologia angielska.

Jest coś, co nas łączy… Oboje kończyliśmy IV LO w Zamościu i nawet ten sam profil humanistyczny z rozszerzonym angielskim. Jednak to Ty poszłaś w stronę anglistyki. Dlaczego?

Nie wiem, skąd wzięło się to u mnie, ale bardzo chciałam uczyć się angielskiego już w wieku 6–7 lat. Miałam z nim do czynienia tylko oglądając telewizję, a potem mama zaczęła kupować mi jakieś komiksy, gazetki i stąd chyba rozwinęła się moja miłość do tego języka. Pamiętam, jak w podstawówce dostałam swój pierwszy słownik i nie rozstawałam się z nim! Uczyłam się z niego słówek na pamięć i zamarzyło mi się zostać w przyszłości nauczycielem języka angielskiego. Dlatego wybrałam się na studia filologiczne do PWSZ w Zamościu, by móc kontynuować swoją naukę i spełnić marzenia.

Czy studia na filologii angielskiej w PWSZ w Zamościu spełniły Twoje oczekiwania?

Byłam bardzo zaskoczona podejściem wykładowców do studentów. Okazało się, że takie przedmioty jak gramatyka czy tłumaczenia mogą być łatwe i interesujące, jeśli są wykładane w odpowiedni sposób. Sama podpatrywałam wykładowców i uczyłam się od nich, jak być przyjaznym, a zarazem wymagającym i skutecznym nauczycielem. Muszę też przyznać, że jako miłośniczka literatury, zaraziłam się totalnie... językoznawstwem! Ten przedmiot bardzo otwiera umysł na inne języki i nauka ich staje się łatwiejsza.

A jak atmosfera na uczelni? Podobno studenci filologii angielskiej potrafią się dobrze bawić…

Trafiłam do grupy bardzo ambitnych i doświadczonych językowo studentów. Wiele się od nich nauczyłam, wielu z nich mnie inspirowało, zawarły się nowe przyjaźnie. Również pracownicy uczelni byli bardzo pomocni i starali się ułatwić nam to życie studenckie. Co roku z niecierpliwością czekałam na juwenalia, podczas których studenci mogli zaprezentować swoje talenty, mogliśmy wybierać miss i mistera uczelni oraz pójść na koncert, najlepiej wspominam koncert zespołu LemON. Jak najbardziej zgadzam się ze stwierdzeniem, że filolodzy potrafią się świetnie bawić.

Serial „Gra o tron” bije rekordy popularności. Ty pisałaś licencjat o książkowej serii George’a R. R. Martina. Co powoduje, że ta seria zachwyca tak wielu ludzi na całym świecie?

Myślę, że jest to niepewność i trochę ekscytacja. Nigdy nie wiesz, czym zaskoczy cię autor, jak zmienią się losy twoich ulubionych bohaterów i czy w ogóle przeżyją do końca rozdziału! Wątek i rozwój akcji jest bardzo wciągający, a charaktery postaci rozbudowane i skomplikowane w każdy możliwy sposób. Poza tym, jeśli chodzi o serial, uwielbiam słuchać aktorów, ich pięknego brytyjskiego akcentu oraz patrzeć na ich stroje, fryzury. Podoba mi się również to, jak bardzo brutalna jest ta seria, jak wiele jest tam krwi, brudu i obrzydlistwa...

Muszę przyznać, że podjęłaś ciekawe tematy w swoim pracach dyplomowych… Obecnie piszesz magisterkę o zastosowaniu serwisu YouTube w nauce języka angielskiego. No właśnie, jakie są plusy takiej formy nauki?

YouTube to serwis, który mnie coraz bardziej fascynuje, trzymam mocno kciuki za jego rozwój i czekam na kolejne wideo swoich ulubionych youtuberów. To właśnie dzięki oglądaniu tych, nieraz bardzo krótkich, filmików możemy mieć kontakt z żywym językiem, z różnymi akcentami, możemy się z nimi osłuchać, co później poprawia nasze rozumienie ze słuchu, a także mówienie. Ponadto uczymy się słownictwa, które obecnie ewoluuje bardzo szybko, pojawiają się nowe terminy, nie tylko w języku potocznym, ale również np. w języku mediów. Nauka przebiega nieświadomie podczas robienia rzeczy, które przecież sprawiają nam przyjemność. W swojej pracy chcę ująć ten sposób nauki nie tylko od strony ucznia, ale również od strony nauczyciela, pokazując, jak jeszcze można ten serwis wykorzystać.

Czym zajmujesz się zawodowo i czy ma to związek z ukończonym kierunkiem studiów?

Spełniłam swoje marzenie – jestem lektorem języka angielskiego, pracuję w Szkole Języków Obcych AKCENT w Szczebrzeszynie. Ciężko pracowałam (i nadal pracuję) nad tym, by być jak najlepszym nauczycielem, przekazywać wartościową wiedzę swoim uczniom i zarazić ich miłością lub chociaż sympatią do angielskiego. Uczymy dzieci już od 4 roku życia, również prowadzimy zajęcia dla młodzieży i dorosłych, przygotowujemy do matury oraz do międzynarodowych certyfikatów. Wykorzystujemy sprawdzone i nowoczesne metody nauczania, dostosowane do wieku, potrzeb oraz nowoczesnego życia. Współpracujemy również z zakładami przemysłowymi na naszych terenach, uczymy dzieci autystyczne, organizujemy konkursy i eventy, cały czas się rozwijamy i zaskakujemy nowymi pomysłami. W tym roku otwieramy nowy oddział w Zamościu, do którego serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych nauką języków obcych (również studentów!).

Cieszę się, że studia w PWSZ w Zamościu tak dobrze przygotowały mnie do pracy w moim wymarzonym zawodzie, a wykładowcy stali się dla mnie wzorami do naśladowania i inspiracją.

Rozmawiał Mateusz Sawczuk
„Skafander. Bezpłatna Gazeta Akademicka” 2017, 9 (101), s. 1, 7