Oskar Małecki
Oskar Małecki - UPZ

Oskar Małecki

Rozmowa z Oskarem Małeckim, studentem I roku bezpieczeństwa narodowego UPZ,  członkiem Rady Samorządu Studenckiego UPZ, dowódcą Jednostki Strzeleckiej 1580 im. mjra Stefana Pomarańskiego w Zamościu

- Wybrałeś studia na kierunku bezpieczeństwo narodowe w UPZ. Skąd taki wybór?

- Wybór studiów na kierunku bezpieczeństwo narodowe w UPZ był dla mnie dość oczywisty. Chciałem związać swoją przyszłość z wojskowością, a studia na takim właśnie kierunku dają mi szanse na rozwój w preferowanej przeze mnie służbie i łatwiejszą możliwość osiągnięcia moich celów oraz marzeń.

- Jak zrodziła się Twoja pasja do wojskowości?

- Moja pasja do wojskowości zrodziła się już w wieku około 13 lat, kiedy to miałem okazje dołączyć do Związku Strzeleckiego oraz odkrywać fascynujący świat zagadnień militarnych. Moja przygoda z wojskowością rozpoczęła się właśnie od tej wspaniałej i fascynującej pracy w organizacji proobronnej jaką jest Związek Strzelecki, któremu w dużej mierze zawdzięczam to, w jakim miejscu się teraz znajduję.

- Na czym polega Twoja działalność w Związku Strzeleckim?

- Moja działalność w Związku Strzeleckim w obecnym momencie skupia się głównie w zakresie mojej funkcji – w chwili obecnej jestem dowódcą Jednostki Strzeleckiej w Zamościu. Do moich zadań należą rzeczy takie jak: organizowanie szkoleń dla młodzieży zrzeszonej w ,,Strzelcu” oraz utrzymywanie sprawnego działania Związku Strzeleckiego na terenie Zamościa poprzez udział w uroczystościach lub akcje promocyjne w szkołach, zachęcające młodzież do zaangażowania się w ruch strzelecki.

- Z tego co mówiłeś masz odbytą już wojskową służbę przygotowawczą i swoją przyszłość wiążesz z armią. Myślałeś już o udziale w programie Legia Akademicka MON, dającym możliwość uzyskania stopnia kaprala?

- Tak, myślałem o wzięciu udziału w programie Legia Akademicka MON. Myślę ze to będzie pewnego rodzaju szansa na dalszy samorozwój oraz kształcenie się, dzięki któremu również otrzymam stopień kaprala. Myślę że będzie to kolejny etap w osiągnięciu swojego celu

-W przeprowadzonych ostatnio wyborach udało Ci się dostać do Rady Samorządu Studenckiego UPZ. Jakimi sprawami chciałbyś się zająć w RSS?

- W RSS przede wszystkich chciałbym realizować różne przedsięwzięcia angażujące studentów. Będę brał pod uwagę zdanie studentów, którzy zdecydowali się oddać na mnie swój głos w tych wyborach, aby nie byli oni rozczarowani pracą samorządu oraz czuli ze są częścią społeczności studenckiej.

-Jeśli miałbyś polecić studia w UPZ młodszym kolegom jakich użyłbyś argumentów?

- Polecając studia w UPZ warto skupić się na przyjaznej atmosferze w murach naszej uczelni. Przez pierwsze dwa miesiące bardzo łatwo udało mi się zintegrować z resztą studentów. Argumentem wartym uwagi przy wybraniu studiów w Zamościu jest fachowe i praktyczne podejście do zagadnień. Spędzamy dużo czasu na zajęciach praktycznych, które zaowocują w przyszłości. Kolejnym argumentem za wybraniem naszej uczelni jest kadra uczelni. Wykładowcy starają się jak najlepiej wyłożyć studentom dane zagadnienia, rozwiewając wątpliwości przez co zyskujemy pewną i przydatną nam w życiu wiedzę.

Rozmawiał Daniel Czubara
Wywiad ukazał się w Gazecie Akademickiej „Skafander” Nr 13 (132)