Ola Suchodolska
Ola Suchodolska - UPZ

Ola Suchodolska

– Któregoś dnia siedzę sobie na Facebooku, jest taki lajtowy wieczór, jest fajnie i pisze do mnie kolega, z którym robiłam parę akademii w szkole, czy chciałabym śpiewać w zespole weselnym. Ni z tego, ni z owego. Ja tak myślę: „Wow, przecież zawsze chciałam”. Zgodziłam się – opowiada Ola Suchodolska, obecnie studentka pedagogiki w PWSZ w Zamościu. A wówczas, gdy otrzymała propozycję śpiewania w zespole, była w trzeciej klasie liceum w Zespole Szkół nr 2 w Tomaszowie Lub. Na przesłuchanie musiała przygotować pięć utworów. Zaśpiewała, a potem usłyszała: – Chcemy cię! Będziesz z nami śpiewać.

Ale wszystko zaczęło się znacznie, znacznie wcześniej. – Śpiewam odkąd pamiętam – mówi Ola. – Mój dziadek jest bardzo muzykalny, występował w zespołach ludowych, grał na weselach. Do tej pory ma skrzypce, które mają ponad 100 lat i jeszcze grają. Zawsze podczas Bożego Narodzenia gra na tych skrzypcach kolędy i śpiewa. Talent odziedziczyła po nim moja mama, a po niej ja. Od pierwszej klasy podstawówki Ola uczęszczała do Państwowej Szkoły Muzycznej w Tomaszowie Lubelskim, gdzie uczyła się grać na akordeonie i dodatkowo śpiewała w chórze jako sopran.

Jednak solidne lekcje śpiewu miała gdzie indziej. W czwartej klasie podstawówki na lekcji muzyki na jej talencie poznała się nauczycielka Małgorzata Giska i zaprosiła ją na warsztaty wokalne, które prowadziła (i do tej pory prowadzi) w Tomaszowskim Domu Kultury. Ola chodziła na indywidualne lekcje, pracowała nad głosem, dykcją, uczyła się oddychać przeponą. Jeździła na różne konkursy, śpiewała w kościelnej scholi i na szkolnych akademiach. Muzyka dostarczyła jej wiele radości i wiele statuetek.

A teraz, już od trzech lat, to właśnie ona sprawia, że najradośniejszy dzień w życiu młodych par staje się jeszcze piękniejszy. W zespole muzycznym Standard wraz z nią występują: Emil Hejzner (gitara), Damian Hejzner (klawisze i trąbka) i Sebastian Greszta (perkusista). Jak łatwo się domyślić, studentka PWSZ ma pracowite wakacje. W ubiegłym roku zagrali ok. 19 wesel, a w tym już rozpoczęli sezon weselny w lutym i będą kontynuować po Wielkim Poście. – Mamy jeszcze wolne terminy, więc zapraszamy – mówi Ola.

Pewnego dnia siedziała sobie na Facebooku i napisał do niej znajomy z propozycją… Już to znamy? Nie do końca, bo tym razem odezwał się do niej ks. Mariusz Skakuj, który zaprosił ją do udziału w nowo powstającym zespole Obdarowani. Zgodziła się, jakże by inaczej! Zespół funkcjonuje przy Kościele Zwiastowania NMP w Tomaszowie Lub. – To jest oczywiście coś zupełnie innego niż zespół weselny, ale dobrze się w tym odnajduję – mówi Ola. – Przede wszystkim jest więcej muzyków, a wśród nich między innymi nauczyciele ze szkół muzycznych. Ogólnie jest taki podział: dziewczyny śpiewają, chłopaki grają – dodaje z uśmiechem. Ola jest jedną z pięciu wokalistek, którą można usłyszeć podczas niedzielnej mszy świętej o godz. 10.30. Jak przyznaje, wykonują muzykę w klimatach gospel, trochę TGD, trochę Gospel Rain. Pomimo krótkiego stażu mają na swoim koncie już pierwszy, znaczący sukces. W styczniu 2018 roku zajęli trzecie miejsce w prestiżowym Międzynarodowym Konkursie Kolęd i Pastorałek w Będzinie w kategorii zespoły dorosłe.

Można śmiało powiedzieć, że Ola jest rozchwytywana. Całkiem niedawno basista Obdarowanych zaproponował jej występowanie w zespole country w zastępstwie za wokalistkę, która jest w ciąży. – Nie miałam wcześniej do czynienia z country, ale postanowiłam spróbować – mówi studentka PWSZ. – W każdym gatunku staram się znaleźć coś pozytywnego. Ola pierwsze próby ma już za sobą, jak przyznaje, wychodzi jej to całkiem dobrze. Zespół nazywa się Ściana W, pochodzi z Tomaszowa Lubelskiego, w większości wykonuje utwory po polsku. Jeśli ktoś chce usłyszeć Olę Suchodolską w countrowym repertuarze, to warto śledzić poczynania zespołu. Z country Ola ma też trochę do czynienia na swojej uczelni. Dr Janusz Skwarek, wykładowca na kierunku pedagogika, który występuje w zespole Winchester, często zaprasza studentów do wspólnych występów przy okazji różnych imprez uczelnianych.

Z wyborem uczelni i kierunku nie miała najmniejszego problemu. – Ja kocham dzieci! Od maleńkiego nazywali mnie śpiewającą położną – mówi studentka PWSZ. – Zawsze mówiłam, że będę się małymi dziećmi opiekować. Już jak byłam mała, to opiekowałam się jeszcze mniejszymi od siebie. Nie wyobrażałam sobie, żeby iść na jakieś inne studia. Dla mnie tylko pedagogika! Gdy była dzieckiem, chodziła do Przedszkola nr 1 im. Jana Brzechwy w Tomaszowie Lub., a teraz właśnie tam stawia swoje pierwsze kroki w pracy pedagoga podczas praktyk studenckich. To dla niej sentymentalny powrót i utwierdzenie się w dobrym wyborze życiowej drogi. Panie, które tam pracują, gdy ją zobaczyły, mówiły: My cię skądś znamy… Ty jesteś Ola?

Tak naprawdę rozśpiewana studentka pedagogiki ma na imię Maria Aleksandra. Co ciekawe, imiona zostały wybrane przez koleżankę jej mamy. Wszyscy jednak mówią na nią Ola, w domu, w zespole, na studiach i sama też tak się przedstawia. Niektórzy mówią jeszcze „Rysiek”, od jej pierwszego, rzadziej używanego imienia Marysia.

„Rysiek” wykonuje różną muzykę, a czego najchętniej słucha? Najbardziej lubi rock symfoniczny w wydaniu Within Temptation, a wokalistkę zespołu Sharon den Adel uważa za swoją ulubienicę. W październiku wybiera się na koncert ulubionego zespołu do Warszawy. Poza tym ceni sobie Romantyków Lekkich Obyczajów, którzy według niej grają naprawdę fajnie, mimo że nie są jeszcze tak bardzo znani.

– Nie wyobrażam sobie życia bez muzyki. Niewykonalne! – mówi Ola. – Nie dałabym rady, bo ja nawet chodząc po domu coś sobie nucę, śpiewam, zresztą tak jak moja mama, siostra. U nas tak jest dosyć muzycznie.

Mateusz Sawczuk
Fot. Przemysław Wawryc
„Skafander. Bezpłatna Gazeta Akademicka” 2018, 3 (109), s. 2