
- 27
- 08
- 2021
Okiem Absolwenta – Dorota Lewko
Należy wybierać kierunki praktyczne i właśnie takim jest kierunek finanse i rachunkowość, oferowany przez uczelnię, którą skończyłam. Liczne zajęcia, prowadzone w formie warsztatów, pozwalają zdobyć nie tylko wiedzę ale również umiejętności praktyczne, m.in. z zakresu księgowości, podatków, finansów. Taka forma studiowania pozwala również rozwinąć umiejętności miękkie, umożliwiające efektywną pracę w zespole – mówi Dorota Lewko, absolwentka kierunku finanse i rachunkowość w UPZ, pracująca obecnie w Urzędzie Gminy Bełżec.
Zechce nam Pani powiedzieć kilka słów o sobie?
Nazywam się Dorota Lewko, jestem absolwentką kierunku finanse i rachunkowość w Uczelni Państwowej im. Szymona Szymonowica w Zamościu. Jestem kobietą spełnioną, ponieważ jestem mamą dwóch córek i żoną, a rodzina jest dla mnie priorytetem. Jednakże równolegle spełniam się zawodowo, gdyż uważam, że kobiety powinny być niezależne.
Od 2015 roku pracuję w Urzędzie Gminy Bełżec, w 2017 roku wygrałam konkurs ogłoszony przez wójta gminy i objęłam stanowisko młodszego referenta ds. księgowości podatkowej.
Skąd pomysł na wybór Uczelni Państwowej im. Szymona Szymonowica w Zamościu?
Po wygraniu konkursu i zapoznaniu się z nowymi obowiązkami postanowiłam, że rozpocznę naukę na studiach licencjackich, które pozwolą mi na uzupełnienie wiedzy oraz zdobycie potrzebnych umiejętności.
Uczelnię wybierałam długo i starannie spośród wielu ofert. Ostateczny wybór padł na Państwową Wyższą Szkołę Zawodową im. Szymona Szymonowica w Zamościu (obecnie Uczelnię Państwową im. Szymona Szymonowica w Zamościu), kierunek: finanse i rachunkowość, specjalność: rachunkowość i podatki.
Uczelnię tę wybrałam przede wszystkim ze względu na oferowaną specjalność. Przeglądając wówczas kierunki i specjalności innych uczelni nigdzie indziej nie spotkałam specjalności w zakresie podatków. A właśnie ta tematyka mnie bardzo interesowała.
Były to studia licencjackie, tryb dzienny. Uczelnia ta daje możliwość indywidualnego toku nauczania, dzięki któremu mogłam pogodzić obowiązki rodzinne, zawodowe z nauką to było dla mnie również bardzo ważne.
Na czym polega Pani praca?
Po ukończeniu studiów awansowałam na referenta ds. księgowości podatkowej. Praca na tym stanowisku polega na prowadzeniu i księgowaniu przypisów i odpisów oraz wpłat i zwrotów zobowiązań pieniężnych i innych należności z tytułu podatku rolnego, leśnego, od nieruchomości i od środków transportowych osób fizycznych i prawnych, prowadzeniu wpłat sołtysów i inkasentów celem ustalenia prowizji. W zakresie moich obowiązków znajduje się również bieżące analizowanie terminowości spłacania przez zobowiązanych należności podatkowych. Wykonuję również szereg innych czynności związanych z zawodem.
Z jakimi wyzwaniami styka się Pani podczas wykonywania swoich obowiązków zawodowych?
Wyzwania mojej pracy… Myślę, że moim największym wyzwaniem jest walka z czasem, gdyż terminowe wywiązywanie się z powierzonych mi obowiązków jest bardzo ważne.
Jakie cechy i umiejętności są szczególnie ważne na Pani obecnym stanowisku pracy?
Myślę, że najważniejsza jest skrupulatność, zaangażowanie w pracę, odpowiedzialność. Bardzo ważna jest umiejętność pracy w zespole i łatwość nawiązywania kontaktów. Niezwykle istotna jest również znajomość obsługi programów finansowo-kadrowo-księgowych i pakietu MS Excel.
Czy podczas pracy wykorzystuje Pani wiedzę i umiejętności zdobyte podczas studiów?
Oczywiście, szczególnie z zakresu rachunkowości i sprawozdawczości, ale także statystyki i podatków oraz ogólną wiedzę ekonomiczną.
Jakie rady dałaby Pani młodzieży, która stoi przed wyborem kierunku studiów?
Uważam, że nie należy poprzestawać na zdobywaniu tylko wiedzy teoretycznej. Należy wybierać kierunki praktyczne i właśnie takim jest kierunek finanse i rachunkowość, oferowany przez uczelnię, którą skończyłam. Liczne zajęcia, prowadzone w formie warsztatów, pozwalają zdobyć nie tylko wiedzę ale również umiejętności praktyczne, m.in. z zakresu księgowości, podatków, finansów. Taka forma studiowania pozwala również rozwinąć umiejętności miękkie, umożliwiające efektywną pracę w zespole.
Rozmawiała: Katarzyna Szmidt