Okiem Absolwenta – Dominika Świderek
Okiem Absolwenta – Dominika Świderek - UPZ

Okiem Absolwenta – Dominika Świderek

Z całego serca polecam finanse i rachunkowość w UPZ. To interesujący kierunek, ponieważ ułatwia zrozumienie zachodzących zjawisk ekonomicznych w naszym otoczeniu i wspomaga podejmowanie decyzji gospodarczych, mających wpływ na nasze życie – mówi Dominika Świderek, absolwentka kierunku finanse i rachunkowość w Uczelni Państwowej w Zamościu, obecnie pracująca jako księgowa w biurze rachunkowym.

Ukończyłaś studia na kierunku finanse i rachunkowość. Jak wspominasz okres studiów?

Okres studiów na kierunku finanse i rachunkowość wspominam bardzo miło. Pod względem edukacyjnym były to najlepsze trzy lata w moim życiu. W dużej mierze przyczyniła się do tego doświadczona kadra wykładowców. Już pierwsze tygodnie studiów w Uczelni uświadomiły mi, że podjęłam dobrą decyzję. Dzięki temu kierunkowi odkryłam swoje zainteresowania, które stanowią ważny aspekt rozwoju osobistego. Z przyjemnością pogłębiałam swoją wiedzę w obszarze finansów i rachunkowości. Ponadto w trakcie studiów miałam możliwość poznania nowych ludzi.

Coś szczególnie utkwiło Ci w pamięci?

Największe wrażenie zrobiły na mnie zajęcia z rachunkowości, które były prowadzone w UPZ przez kilka semestrów. Nauka tego przedmiotu dostarczyła mi wiele satysfakcji i umocniła w przekonaniu, że studiowanie tego kierunku jest dla mnie najlepszą drogą rozwoju zawodowego. Z perspektywy czasu pozytywnie wspominam także członkostwo w Studenckim Kole Naukowym Przedsiębiorczości. W ramach uczestnictwa w SKNP brałam udział w kilku konferencjach naukowych. Stanowiły one dla mnie duże wyzwanie z uwagi na publiczne wystąpienia, ale jednocześnie umożliwiły one uzyskanie nowych umiejętności.

Pracujesz teraz w zawodzie zgodnym z Twoim wykształceniem. Na czym polega Twoja praca?

Niedługo po ukończeniu studiów w UPZ znalazłam zatrudnienie w biurze rachunkowym jako księgowa. Zakres obowiązków w takim miejscu pracy jest bardzo szeroki, ponieważ obsługa klientów prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą wymaga m. in. dużej wiedzy w obszarze prawa podatkowego i prawa ubezpieczeń społecznych. W biurze rachunkowym zajmuję się przede wszystkim księgowaniem dokumentów, sporządzaniem list płac oraz wysyłką deklaracji podatkowych i ubezpieczeniowych.

Co z wiedzy i doświadczeń ze studiów okazało się najbardziej przydatne?

Na wstępie chciałabym podkreślić, że ważna jest ogólna wiedza na temat finansów i rachunkowości, co dały mi studia w UPZ. W kontekście mojej pracy w biurze rachunkowym najbardziej przydatne okazały się zajęcia z kadr i płac, ćwiczenia w programach księgowych oraz odbyte sześciomiesięczne praktyki w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych.

Jakie masz plany na przyszłość?

Niedawno ukończyłam studia magisterskie, dlatego moje najbliższe plany na przyszłość koncentrują się na poszerzaniu i aktualizacji wiedzy niezbędnej w pracy w biurze rachunkowym. Chciałabym także nauczyć się języka angielskiego w stopniu zaawansowanym.

Co powiedziałabyś młodszym kolegom, którzy zastanawiają się nad wyborem kierunku studiów?

Z całego serca polecam finanse i rachunkowość w UPZ. To interesujący kierunek, ponieważ ułatwia zrozumienie zachodzących zjawisk ekonomicznych w naszym otoczeniu i wspomaga podejmowanie decyzji gospodarczych, mających wpływ na nasze życie. Studia na kierunku finanse i rachunkowość otwierają wiele potencjalnych ścieżek zawodowych: zatrudnienie w instytucjach państwowych i samorządowych, praca w biurach rachunkowych i podatkowych czy własna działalność gospodarcza.

Rozmawiał Daniel Czubara, Gazeta Akademicka „Skafander”