Mateusz Paczos - Na drodze do czarnego pasa
Mateusz Paczos - Na drodze do czarnego pasa - UPZ

Mateusz Paczos - Na drodze do czarnego pasa

Przygoda z taekwondo zaczęła się w 2014 r., pod koniec września, gdy zapisał się z kolegą do studium ochroniarskiego. Były tam zajęcia z samoobrony i technik interwencyjnych. – Zapytaliśmy trenera Jarosława Walczaka, czy prowadzi jakieś dodatkowe zajęcia. Powiedział nam wtedy o taekwondo. Najpierw zapisał się kolega, potem namówił mnie. I tak jakoś się zaczęło – mówi student turystyki i rekreacji PWSZ w Zamościu Mateusz Paczos. Na treningi chodzi do „Dziesiątki”, czyli Szkoły Podstawowej nr 10 w Zamościu. – Spodobało mi się i myślę, że będę dalej trenował. Coś w życiu trzeba robić. Trenujemy dwa razy w tygodniu we wtorki i czwartki o 16:30.

W taekwondo wyróżnia się następujące pasy: biały, biały z żółtą belką, żółty, żółty z zieloną belką, zielony, zielony z niebieską belką, niebieski, niebieski z czerwoną belką, czerwony, czerwony z czarną belką i czarny, który jest równoznaczny z pierwszym danem (wszystkich danów jest 9). Do niebieskiego pasa zdaje się praktycznie same układy, a żeby uzyskać kolejne pasy trzeba już łamać deski…

W tym sporcie trzeba mieć dużo samozaparcia i wytrwałości. Na pierwszy dan trzeba czekać 5 lat, na drugi dan 2 lata, na trzeci 3, na czwarty 4, itd. To oznacza, że ostatni dziewiąty dan można uzyskać po 49 latach (sic!). Egzaminy na kolejne pasy odbywają się raz na cztery miesiące. Na egzamin przyjeżdża specjalnie dr Zbigniew Bujak, wiceprezes Polskiego Związku Taekwondo, który ma siódmy dan – najwyższy w Polsce.

Na świecie istnieją trzy najważniejsze federacje taekwondo – ITF, GTF i WTF. Pierwsza z nich, powstała w Korei Północnej, pod nią właśnie podlega Mateusz. Style walki taekwondo są nieco inne w zależności od federacji. Najważniejsza różnica jest taka, że regulaminy zawodów ITF i GTF pozwalają uderzać w twarz pięścią (w rękawicy), a regulamin WTF głównie nogą (pięścią można uderzać tylko w korpus), dlatego w WTF stosuje się przede wszystkim techniki nożne. Na zawodach organizowanych przez organizacje ITF i GTF walczy się w tzw. lekkim kontakcie, a w zawodach organizowanych przez WTF w tzw. pełnym kontakcie, rozumianym tutaj jako dopuszczalność zadawania ciosów z pełną siłą, w odróżnieniu od formuły full contact w kick-boxingu.

Jak wypada Polska w tej dyscyplinie sportu? Na pewno możemy się pochwalić Jarosławem Suską, posiada 6 dan, 20 razy był mistrzem Europy w układach formalnych i 6 razy mistrzem świata. Niedawno zrezygnował z zawodów i teraz trenuje innych. – To facet, który potrafi jednym wyskokiem zapalić i zgasić światło na sali gimnastycznej – mówi o Susce Mateusz i dodaje: – A Chuck Noris gdy występował w filmach był mistrzem karate, ale nic specjalnego nie pokazywał. Gdy nauczył się taekwondo, to już o wiele lepiej się prezentował. Idolem Mateusza pod względem taekwondo jest za to Scott Adkins.

Niebawem studenta turystyki i rekreacji czeka pozasportowe wyzwanie – egzamin licencjacki na zakończenie studiów pierwszego stopnia. – Studia w PWSZ wybrałem ze względu na geografię, którą się interesuję oraz ze względu na dużą liczbę wyjazdów na turystyce i rekreacji. Według mnie to kierunek bardzo perspektywiczny. A także, można by dodać, skupiający dobrych sportowców… Rocznik Mateusza w bieżącym roku zwyciężył w turnieju piłkarskim podczas juwenaliowego Dnia Sportu. Z kolei w Turnieju o Puchar Rektora PWSZ w Zamościu studenci III roku TiR stanęli na drugim stopniu podium, a Mateusz został uznany najlepszym zawodnikiem zawodów. Jego aktywna postawa pozwala mieć nadzieję, że w życiu czeka go jeszcze wiele sukcesów.

Ola Mazurkiewicz
Fot. FotoGT Gil Adrian
„Skafander. Bezpłatna Gazeta Akademicka” 2015, nr 8 (72), s. 11