Konferencja w 480. Rocznicę urodzin Jana Zamoyskiego
Konferencja w 480. Rocznicę urodzin Jana Zamoyskiego - UPZ

Konferencja w 480. Rocznicę urodzin Jana Zamoyskiego

W dniach 18-19 marca 2022 r. odbyła się konferencja naukowa „Czasy – Ludzie – Polityka”. Bohaterem wydarzenia był kanclerz i hetman wielki koronny Jan Zamoyski, założyciel Zamościa. W tym roku przypada bowiem 480. rocznica urodzin tego patrioty i męża stanu. Organizatorami konferencji były Instytut De Republica oraz Akademia Zamojska.

Konferencję poprzedziło uroczyste złożenie kwiatów pod pomnikiem hetmana Jana Zamoyskiego, znajdującym się przed Pałacem Zamoyskich w Zamościu. Akademię Zamojską reprezentowali rektor dr hab. Paweł Skrzydlewski, prof. AZ oraz dr Ewelina Polańska. Następnie uczestnicy wydarzenia udali się do sali Consulatus zamojskiego ratusza, która była miejscem obrad prelegentów.

Jako jeden z pierwszych głos zabrał rektor Akademii Zamojskiej, dr hab. Paweł Skrzydlewski, prof. AZ, który podziękował za zaproszenie do współpracy i gratulował organizacji przedsięwzięcia. Przypomniał również priorytety, jakie stawiał w swoim życiu i działaniu kanclerz i hetman wielki koronny Jan Zamoyski.

- Gromadzi nas tutaj rocznica urodzin Jana Zamoyskiego. (…) Życie społeczne daje nam różnych polityków i różne wzory. Przywoływane były słowa Jana Zamoyskiego, że takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie. Pojawia się pytanie: Dlaczego jakaś społeczność wychowuje ludzi na osoby pokroju Jana Zamoyskiego? Dla Zamoyskiego sprawą oczywistą było, że chowanie młodzieży zależy od trzech rzeczy. Pierwszą rzeczą jest rodzina. Zamoyski wiedział i pokazywał swoim życiem, że bez silnej rodziny nie będzie dobrego chowania młodzieży. Drugi czynnik bardzo ważny to religia. Człowieka naprawdę nie wychowuje tekst filozoficzny ani wielki poemat, ale ostatecznie religia i związek człowieka z Bogiem, bo tam formuje się najgłębiej ludzkie sumienie. Dla Zamoyskiego to wychowanie młodzieży musi zakładać istnienie Akademii. Powstał Zamość, ale w tym mieście musiała być Akademia, ponieważ bez niej nigdy nie będzie dojrzałego człowieka, samodzielnego i rozumnego - mówił prof. Paweł Skrzydlewski.   

Podczas konferencji zaprezentowano referaty dotyczące różnych sfer naukowych: humanistycznych, społecznych, czy historii sztuki. Drugiego dnia konferencji (19 marca) uczestnicy udali się do Skokówki, miejsca urodzin kanclerza i hetmana wielkiego koronnego Jana Zamoyskiego.

Instytut De Republica planuje wydać obszerną publikację naukową, będącą podsumowaniem tej konferencji.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Prezydent Miasta Zamość Andrzej Wnuk.

Zapraszamy do fotorelacji z wydarzenia.