„Kobiety – Władza – Polityka – Religia”
„Kobiety – Władza – Polityka – Religia” - UPZ

„Kobiety – Władza – Polityka – Religia”

O kobietach w polityce, służbach mundurowych, czy w różnych religiach dyskutowano podczas  Studenckiego Seminarium Naukowego z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet, jakie odbyło się w Akademii Zamojskiej.

- Pomysł samego seminarium wypłynął od samych studentów z Rady Samorządu Studenckiego, którzy też jednocześnie byli prelegentami tegoż seminarium. Motyw przewodni wydarzenia to „Kobiety – Władza – Polityka – Religia”. Seminarium zostało podzielone na trzy moduły tematyczne: kobiety w sektorze władzy politycznej, rola kobiet w polityce bezpieczeństwa, rola kobiet w różnych kręgach kulturowo-cywilizacyjnych – powiedziała dr Małgorzata Niedźwiedź z Zakładu Bezpieczeństwa Narodowego AZ. Jak dodała, Dzień Kobiet, obchodzony jest w wielu krajach całego świata 8 marca. Tegoroczny odbywa się pod przykrą osłoną wydarzeń na Ukrainie.

Seminarium otworzyli rektor Akademii Zamojskiej dr hab. Paweł Skrzydlewski, prof. AZ oraz prorektor ds. nauki i rozwoju dr hab. inż. Krzysztof Pancerz, którzy gratulowali studentom inicjatywy i życzyli owocnych obrad. Złożyli też życzenia wszystkim paniom, w dniu ich święta.

Następnie obrady poprowadziła moderatorka i koordynatorka przedsięwzięcia dr Małgorzata Niedźwiedź z Zakładu Bezpieczeństwa Narodowego AZ. - Kobiety wychodzą z cienia jednej roli. Coraz bardziej widoczna jest ich aktywność w różnych sektorach życia społecznego m.in. w sektorze władzy politycznej, polityki bezpieczeństwa, co jest uzależnione od kręgów religijno-kulturowych – mówiła dr Niedźwiedź.

Następnie swoje prelekcje zaprezentowali studenci i studentki AZ. Wiktoria Hajdamaszek i Weronika Mirosław przedstawiły wystąpienie nt. „Polityka kobiet – ujęcie globalne”. Patrycja Parduła opowiedziała o „Przywództwie politycznym kobiet”. W kolejnej prezentacji Judyta Ciemniewska opowiedziała o „Kobietach w WOT”. O „Kobietach w ratowniczych organizacjach proobronnych opowiedział „ Konrad Lis. Z kolei Beata Sowa przedstawiła prelekcję nt. „Udział kobiet w szkoleniu wojskowym w ramach programu Legia Akademicka”. W trzeciej części seminarium studenci przedstawili rolę kobiet w różnych kręgach cywilizacyjno-kulturowych: w islamie – Diana Czuchaj, w konfucjanizmie – Dagmara Chrzanowska, Rafał Chrzanowski oraz w judaizmie – Karolina Grodzka.

Organizatorami seminarium były: Zakład Bezpieczeństwa Narodowego AZ, Rada Samorządu Studenckiego AZ, Koło Naukowe Bezpieczeństwa Narodowego, Koło Młodego Stratega, Studenckie Koło Stosunków Międzynarodowych.

Studenckie Seminarium Naukowe „Kobiety – Władza – Polityka – Religia” odbyło się 8 marca 2022 r.