Klaudia Luterek: Stać mnie na więcej
Klaudia Luterek: Stać mnie na więcej - UPZ

Klaudia Luterek: Stać mnie na więcej

- Cieszę się, że udało mi się wywalczyć tytuł mistrzyni, jednak z samego startu nie jestem zadowolona. Wiem, że stać mnie na więcej i postaram się pokazać to na najbliższych Mistrzostwach Polski – mówi Klaudia Luterek, studentka II roku bezpieczeństwa narodowego UPZ i Mistrzyni Polski AZS 2020 w podnoszeniu ciężarów.

- We wrześniu 2020 r. zdobyłaś tytuł Mistrzyni Polski AZS w podnoszeniu ciężarów. Jak smakuje sukces?

- Cieszę się, że udało mi się wywalczyć tytuł mistrzyni, jednak z samego startu nie jestem zadowolona. Wiem, że stać mnie na więcej i postaram się pokazać to na najbliższych Mistrzostwach Polski. Same przygotowania do tegorocznych zawodów są dla wielu sportowców trudne. Mimo tego, że teraz placówki sportowe są otwarte to myślę, że okres kiedy została ogłoszona pandemia dał się we znaki wszystkim sportowcom. Moje przygotowania zaczęły się tak naprawę dopiero gdy obiekty sportowe zostały otwarte. W trakcie pandemii trenowałam w domu, jednak to nie to samo, co pod okiem trenera i na prawdziwej siłowni.

-Jak zaczęła się Twoja przygoda ze sztangą?

- Kilka lat temu poznałam swojego trenera Andrzeja Gawła w placówce do której uczęszczałam, a mój trener akurat prowadził tam zajęcia. Trener zapraszał mnie i moich rówieśników na siłownię żebyśmy zobaczyli jak to wygląda i tak się zaczęła moja przygoda z ciężarami.

-Pasję do sportu łączysz ze studiami w UPZ. Jak udaje Ci się to poukładać?

- Połączenie tych dwóch rzeczy wbrew pozorom nie jest trudne. Wystarczy dobra organizacja dnia. Władze uczelni również przyczyniają się do tego, że studia nie ograniczają kariery sportowej. Uczelnia oferuje Indywidualną Organizację Studiów, co jest dużym ułatwieniem dla sportowców i osób pracujących.

- Jak oceniasz atmosferę w Uczelni?

- Zapisując się na studia miałam troszkę inne wyobrażenia. Troszkę się bałam, bo myślałam, że nie dam rady pogodzić uczelni i sportu oraz, że będzie mało przyjemnie. Myliłam się jednak i było to dla mnie pozytywne zaskoczenie. Na naszej uczelni panuje przyjazna atmosfera, zarówno ze strony studentów, jak ze strony władz uczelni.

- Wybrałaś bezpieczeństwo narodowe. Wiążesz swoją przyszłość z tą dziedziną?

- Owszem wiążę swoją przyszłość z tą dziedziną. Chciałabym pracować w służbach mundurowych. Zastanawiam się obecnie nad dwiema formacjami, ale do ostatecznej decyzji jeszcze długa droga ponieważ chcę się jeszcze wybrać na studia magisterskie.

-Jakie jest Twoje największe marzenie?

- Mam bardzo wiele marzeń, jednak to na którym obecnie najbardziej się skupiam jest marzenie o złotym medalu na Mistrzostwach Polski U23, które odbędą się w listopadzie.

Rozmawiał Daniel Czubara