KATARZYNA SAWICKA-KAMIŃSKA
KATARZYNA SAWICKA-KAMIŃSKA - UPZ

KATARZYNA SAWICKA-KAMIŃSKA

„Erasmus? Polecam każdemu!”

-Takie wyjazdy bardzo otwierają, ale wtedy kiedy ta osoba tego chce i na maksa wykorzystuje „okazję”. Wyjazd ten sprawił, że złapałam bakcyla do podróżowania. W wielkim skrócie polecam każdemu kto się zastanawia nad tym czy jechać - o studiach, wymianie w ramach programu Erasmus i życiu po studiach opowiada nam Katarzyna Sawicka -Kamińska, absolwentka politologii PWSZ w Zamościu.

Daniel Czubara:-Trochę czasu od studiów już upłynęło. Jak wspominasz ten okres?

-Katarzyna Sawicka-Kamińska:-Już trochę długo, nawet nie pamiętam kiedy to było. Nawet całkiem mile wspominam. Pomimo tego, że były to studia na miejscu to jednak udało się zaznać takiego prawdziwego życia studenckiego. Myślę, że w pełni wykorzystałam ten czas, to co uczelnia miała do zaoferowania. Działalność studencka, program Erasmus.

-Z tego co wiem to poza nauką w trakcie studiów pozwiedzałaś trochę świata dzięki programowi Erasmus. Opowiesz nam nieco o tym? Gdzie byłaś czy poznałaś nowych ludzi?

-O tak. To był super epizod w trakcie studiów. Byłam w Belgii, Hasselt. Mega doświadczenie, zwłaszcza, że byłam dopiero na 2 roku studiów przerażona wielkim światem, ale udało się. Przetrwałam. Było to przede wszystkim najlepsze doświadczenie językowe. W ciągu pół roku nauczyłam się tak dobrze angielskiego niż przez cały okres swojej edukacji. Poznanie innych form prowadzenia zajęć, uczestnictwa w nich, egzaminów, relacji student-wykładowca, którzy byli dla studentów, czego tutaj jednak troszkę u niektórych brakowało. Inna kultura, inne funkcjonowania miasta, po prostu „inny świat”. Takie wyjazdy bardzo otwierają, ale wtedy kiedy ta osoba tego chce i na maksa wykorzystuje „okazję”. Wyjazd ten sprawił, że złapałam bakcyla do podróżowania. W wielkim skrócie polecam każdemu kto się zastanawia nad tym czy jechać. Nie ma co się zastanawiać tylko aplikować i pakować się.

-Dałaś się też poznać jako wolontariuszka Centrum Synagoga oraz działaczka grup rekonstrukcyjnych. Historia to Twoja pasja?

-Och, kiedy to też było… lata świetlne temu...Aktywna działalność w trakcie studiów sprawiła, że jak je ukończyłam to oprócz pracy czegoś mi jeszcze brakowało. Więc postanowiłam aplikować na wolontariat do Synagogi, gdzie poznałam ludzi z Towarzystwa Szabli i Miecza, którzy mnie wkręcili w to całe reko. Powiem szczerze, że z historią to nam jednak nie było po drodze. Pomimo tego, że na dzień dzisiejszy nie jestem nigdzie zrzeszona to muszę przyznać, że była to fajna przygoda.

-Ukończyłaś politologię, jednak swoją pracę zawodową związałaś z edukacją, a konkretnie z Edu Farmą. Co to za miejsce i czym się tam zajmujesz?

-Moja aktualna sytuacja życiowa jest przykładem na to, żeby nigdy nie mówić nigdy. EduFarma to niekonwencjonalna szkoła językowa, w której stawia się na kreatywne i aktywne nauczanie, indywidualne podejście do ucznia. Swoją karierę wiązałam z administracją, losy się tak potoczyły, że jestem tutaj gdzie jestem. Moja praca to jest przeplatanka pracy biurowej z animacją. Bardzo mnie to miejsce otworzyło, nauczyło panowania nad różnymi nieprzewidzianymi sytuacjami. Tutaj ciągle się coś dzieje.

-Doświadczenie nabyte podczas lat studenckich się przydaje?

- Każde doświadczenie nabyte przez całe nasze życie przydaje się. Generalnie liczy się człowiek i podejście do życia.

-Dziękuję za rozmowę.

Rozmawiał Daniel Czubara
Wywiad ukazał się w Gazecie Akademickiej „Skafander” Nr 11(117)