Finał III Konkursu z Rachunkowości i Finansów Przedsiębiorstw
Finał III Konkursu z Rachunkowości i Finansów Przedsiębiorstw - UPZ

Finał III Konkursu z Rachunkowości i Finansów Przedsiębiorstw

Martyna Kryń z Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej w Biłgoraju zwyciężyła w finale III Konkursu z Rachunkowości i Finansów Przedsiębiorstw zorganizowanego przez Uczelnię Państwową im. Szymona Szymonowica w Zamościu wspólnie z Zespołem Szkół Ponadpodstawowych Nr 1 w Zamościu („Ekonomikiem”).

W I etapie konkursu udział wzięło 129 uczniów, z czego 25 najlepszych zakwalifikowało się do finału.

Finalistów powitali rektor UPZ dr hab. Andrzej Samborski oraz dyrektor ZSP Nr 1 w Zamościu Sylwia Horoszkiewicz. Rektor Uczelni Państwowej w Zamościu gratulował uczestnikom finału bardzo dobrych wyników w I etapie.

Następnie uczniowie zmierzyli się z zadaniami z zakresu rachunkowości i finansów przedsiębiorstw przygotowanymi w formie testu komputerowego. Poza właściwymi odpowiedziami drugim kryterium decydującym o kolejności miejsc zajętych przez laureatów był czas w jakim rozwiązali konkursowe zadania.

Przed ogłoszeniem wyników finaliści wzięli udział w prezentacji kierunku finanse i rachunkowość, którą poprowadziła dr inż. Maria Kierepka, dyrektor Instytutu Nauk Ekonomicznych UPZ. Uczniowie mogli się dowiedzieć o specjalnościach w ramach tego kierunku tj.: rachunkowość i podatki oraz finanse i bankowość.

- W naszej Uczelni zdobędziecie państwo wiedzę m.in. z zakresu obsługi finansowej i rozliczania podmiotów gospodarczych, prowadzenia ksiąg rachunkowych, zarządzania finansami, ubezpieczeń i bankowości. Wiedzę zdobywacie w 25 procentach na wykładach i aż w 75 procentach na zajęciach praktycznych – wyliczała dr inż. Maria Kierepka, dodając, że zajęcia prowadzą praktycy i specjaliści branżowi, zaś praktyki zawodowe trwają 6 miesięcy. Dyrektor Instytutu Nauk Ekonomicznych UPZ przypomniała również, że w trakcie studiów można uzyskać bezpłatnie certyfikat księgowy C.I.K. O tym dlaczego warto wybrać kierunek finanse i rachunkowość z młodzieżą rozmawiali również studenci.

Nagrody laureatom wręczali rektor UPZ dr hab. Andrzej Samborski oraz dyrektor ZSP Nr 1 w Zamościu Sylwia Horoszkiewicz. Dyrektor zamojskiego „Ekonomika” bardzo chwaliła współpracę z UPZ przy organizacji Konkursu, jak również innych przedsięwzięć.

- Konkurs co roku przybiera coraz większą formę i wyższy poziom. Uczniowie z techników i liceów są bardzo dobrze przygotowani. Jesteśmy zadowoleni, że cieszy się on tak dużą popularnością. Mamy nadzieję, że z każdą edycją Konkursu uczestników będzie jeszcze więcej. Cieszymy się z bardzo owocnej współpracy z Uczelnią Państwową w Zamościu, z którą organizujemy nie tylko Konkurs z Rachunkowości i Finansów Przedsiębiorstw, ale współpracujemy również w innych dziedzinach – mówiła dyrektor Sylwia Horoszkiewicz.

Wyniki Konkursu - finałowa „dziesiątka”:

10. Katarzyna Kuczma z Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej w Biłgoraju

9. Mateusz Popowicz z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych Nr 1 w Zamościu

8. Ewelina Petryk z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych Nr 1 w Zamościu

7. Ewelina Wojda z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych Nr 1 w Zamościu

6. Klaudia Zań z Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej w Biłgoraju

5. Aneta Maciocha z Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej w Biłgoraju

4. Agata Bździuch z Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej w Biłgoraju

3. Aleksandra Głąb z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych Nr 1 w Zamościu – w nagrodę otrzymała głośnik bezprzewodowy

2. Sylwia Oryszczak z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych Nr 1 w Zamościu – w nagrodę otrzymała tablet

1. Martyna Kryń z Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej w Biłgoraju – w nagrodę otrzymała laptop

- Pytania były dość trudne i zaawansowane, ale udało mi się im sprostać. Od szkoły podstawowej praktycznie interesowałam się matematyką i potem w gimnazjum i technikum rozszerzałam swoją wiedzę. Jestem teraz uczennicą czwartej klasy technikum ekonomicznego w RCEZ w Biłgoraju i chciałabym z tym zawodem związać swoją przyszłość. Chciałabym zostać księgową - powiedziała po ogłoszeniu wyników Martyna Kryń.

Warto zaznaczyć, że laureaci III Konkursu z Rachunkowości i Finansów Przedsiębiorstw mają otwarte drzwi do studiowania w Uczelni Państwowej im. Szymona Szymonowica w Zamościu i są zwolnieni z opłaty rekrutacyjnej na studia.

Głównym sponsorem Konkursu był Bank BPS S.A. Oddział w Zamościu, którego dyrektorem jest   pani Bożena Hubala. Sponsorami byli również: Uczelnia Państwowa w Zamościu, PGE Dystrybucja S.A. oddział w Zamościu oraz PC Partner Kancelaria Biegłego Rewidenta Piotr Cybula w Krakowie. Poczęstunek dla uczestników Konkursu przygotowali: Cukiernia Mariusza Wasila w Zamościu oraz Ewa Kruk, właścicielka restauracji „Skarbiec Wina” i Karczmy „Zamojszczyzna”.

Finał Konkursu odbył się 26 listopada 2019 r.

DC