Elżbieta Bielak - Nie poddawać się i szlifować formę
Elżbieta Bielak - Nie poddawać się i szlifować formę - UPZ

Elżbieta Bielak - Nie poddawać się i szlifować formę

Przygodę z podnoszeniem ciężarów rozpoczęła w 2013 r. a już kilka lat później w czerwcu 2019 r. zdobyła Mistrzostwo Polski AZS w kat. 55 kg. Rozmawiamy z Elżbietą Bielak, Mistrzynią Polski AZS w podnoszeniu ciężarów, studentką turystyki i rekreacji PWSZ w Zamościu

-Jak zaczęła się Twoja przygoda z ciężarami?

-Moja przygoda z podnoszeniem ciężarów zaczęła się w 2013 r, na początku roku szkolnego. W gimnazjum i podstawówce uprawiałam lekkoatletykę i w szkole średniej planowałam dalszy rozwój w tym kierunku, więc poszłam na OSiR na trening. Tam zainteresował się mną trener podnoszenia ciężarów Henryk Wybranowski i od tamtej pory zaczęliśmy współpracę.

- W czerwcu 2019 udało Ci się zdobyć złoty medal Mistrzostw Polski AZS. Długo musiałaś przygotowywać się do tej imprezy? Konkurencja była spora?

-Mój start na mistrzostwach Polski AZS uważam za udany. Pomimo poważnej kontuzji z kolanem wróciłam do wyniku i zdobyłam złoty medal. Pod koniec 2018 r. czekał mnie zabieg na kolano, a później rehabilitacja, więc przygotowania do zawodów zaczęłam, gdy stan zdrowia mi na to pozwolił, czyli około 5 miesięcy przed startem. Poziom zawodów był wysoki a zawodniczki bardzo dobrze przygotowane.

-Pasję do sportu łączysz ze studiami na PWSZ w Zamościu. Wybrałaś turystykę i rekreację. Dlaczego?

-Bardzo spodobał mi się ten kierunek studiów. Uważam go za trafny, ponieważ oferuje on szerokie perspektywy rozwoju.

-Jak udaje Ci się podzielić czas na naukę i treningi?

-Nie jest to proste, ponieważ dojeżdżam z Biłgoraja do Zamościa na uczelnię, ale staram się to pogodzić.

-Co chciałabyś osiągnąć dzięki studiom i uprawianiu sportu?

-Praca w dynamicznym środowisku byłaby adekwatna z tym co robię. Jeżeli chodzi o podnoszenie ciężarów, to mam nadzieję że uda mi się osiągnąć jak najwyższe lokaty w zawodach międzynarodowych i ogólnopolskich. Będę szlifować formę i nie poddawać się.

-Koledzy nie mają kompleksów, że bywasz od nich silniejsza?

-Nie, raczej nie

-Jakie masz plany na najbliższą przyszłość?

-Aktualnie jestem w rezerwie reprezentacji Polski na ME U-23, które odbędą się w październiku w stolicy Rumuni. Przygotowuje się pełna parą do tej wielkiej imprezy, a w najbliższej przyszłości mam zamiar dalej realizować się w tym sporcie i nie odpuszczać treningów.

Rozmawiał Daniel Czubara