Darina Semczakiewicz
Darina Semczakiewicz  - UPZ

Darina Semczakiewicz

Studia, imprezy, miłość – to wszystko zdarzyło się w PWSZ!
Darina Semczakiewicz jest absolwentką kierunku filologia angielska. Co dziś porabia dziewczyna, która kiedyś została pierwszą Miss PWSZ w Zamościu?

Jak co roku maturzyści głowią się, który kierunek studiów wybrać. Czy polecałabyś im filologię angielską w PWSZ w Zamościu?

Darina Semczakiewicz: Zdecydowałam się na wybór tego kierunku, ponieważ uważam, że język angielski jest kluczem do sukcesu i rozwoju zawodowego. Poza tym chciałam związać swoje życie z tym, co naprawdę lubię. Ukończenie PWSZ w Zamościu pozwoli ci znaleźć pracę twoich marzeń.

Twoja praca licencjacka dotyczyła książki „Okruchy dnia”. Dlaczego, według Ciebie, warto sięgnąć po tę powieść?

Książka „Okruchy dnia” jest bogata w wartościowe treści. Podczas pisania pracy przeczytałam ją kilkakrotnie i za każdym razem odnajdywałam w niej coś nowego. Główny bohater, lokaj Stevens, nosi maskę perfekcyjnego kamerdynera, który całkowicie poświęca się pracy i nie ukazuje swoich uczuć. W mojej opinii ta powieść jest bardzo pouczająca, przypomina, że nie powinniśmy nosić maski innej osoby. Zawsze trzeba być sobą i nie należy ukrywać swoich uczuć.

Jako studentka przeszłaś do historii, bo zostałaś pierwszą Miss PWSZ w Zamościu. Czy spodziewałaś się takiego rezultatu? Czy zachęcałabyś obecne studentki uczelni do udziału w konkursie?

Dla mnie to było niesamowite! Oczywiście nie spodziewałam się takiego rezultatu. Nie było łatwo przygotować się do tego konkursu… Inny kraj, inny język, pierwszy rok na studiach, była trema. Ale po zdobyciu tytułu stres poszedł w niepamięć. Tytuł Miss PWSZ w Zamościu jest jednym z moich największych osiągnięć i dał mi wiele radości. Zachęcam studentki, żeby przynajmniej raz w życiu wzięły udział w takim konkursie, to naprawdę świetna zabawa.

Zwycięstwo w konkursie Miss skutkowało tym, że Twoje zdjęcie było obecne na materiałach promocyjnych PWSZ. Jakie to uczucie być twarzą uczelni?

Być twarzą uczelni to najlepsza nagroda za tytuł Miss PWSZ! Za każdym razem, gdy szłam na zajęcia, do dziekanatu, czy nawet wychodziłam na starówkę – wszędzie widziałam swoje zdjęcie. Czułam się dumna, że udało mi się zdobyć to, co chciałam. A w ogóle najpierw było zdjęcie w „Skafandrze” na całą stronę, nigdy nie zapomnę tego uczucia szczęścia, dla moich rodziców to też była wielka niespodzianka. Pamiętam, jak przyjechałam na Ukrainę i poszłam do agencji sprawdzić wyjazdy zagranice na wakacje, to tam też zauważyłam swoje duże zdjęcie na ścianie. Tak więc mogę powiedzieć że zostałam twarzą uczelni PWSZ nie tylko w Polsce, ale i na Ukrainie.

Wzięłaś też udział w filmiku promocyjnym „PWSZ to uczelnia dla mnie i dla Ciebie” (dostępny w serwisie YouTube). Czy zdarza Ci się wracać do niego?

Tak, to jedno z moich najprzyjemniejszych wspomnień... Czasami oglądam ten filmik i zdaję sobie wtedy sprawę, jak bardzo tęsknię za tym wszystkim!

Wzięłam też udział w nagraniu filmiku skierowanego do osób z Ukrainy. Za każdym razem, gdy ktoś z moich rodaków stara się dowiedzieć więcej o polskich uczelniach, to podsyłam link do naszego filmiku i dodaję, że gdybym mogła, to przeżyłabym to jeszcze raz.

Na studiach wybrałaś specjalność język angielski w turystyce i biznesie. Jak się okazało, był to strzał w dziesiątkę, bo obecnie pracujesz jako stewardessa w międzynarodowych liniach lotniczych Etihad Airways. Co podoba Ci się w swojej pracy?

Specjalność język angielski w biznesie i turystyce daje dużo możliwości znalezienia pracy w różnych branżach oraz krajach świata. Jeżeli jesteś osobą, która cały czas szuka czegoś nowego, lubi odkrywać i ciągle się rozwijać – ten kierunek jest dla ciebie!

Język angielski przyda się w każdej pracy. Moja praca to jest ciągłe podróżowanie. Dzisiaj jestem w Stanach, a pojutrze wylatuje do Paryżu czy Londynu, i właśnie to mi się podoba ponad wszystko, bo w ten sposób człowiek nigdy się nie znudzi.

Podróżowanie to Twoja pasja. Jakie ciekawe zakątki świata zwiedziłaś?

W ciągu roku pracy w Etihad Airways zwiedziłam bardzo dużo miejsc. Jeszcze jak byłam dzieckiem, moim największym marzeniem było zobaczyć Stany. Wreszcie dostałam wizę i teraz latam co miesiąc. Zostało mi do zwiedzenia jeszcze kilka miejsc, żeby mogłam powiedzieć: „Widziałam wszystko i byłam wszędzie”.

Każdy kraj jest inny, wyjątkowy, ale najbardziej podobają mi się Malediwy. Jak przyleciałam pierwszy raz, wydało mi się ze jestem w raju! Co do Stanów – chciałabym tam zostać na dłuższej, atmosfera jest wspaniała, czujesz się wolną i szczęśliwą osobą, i cały świat leży u twoich stóp.

Latałam także do Azji, gdzie ludzie nie są bogaci, mają problem z pracą i nie najlepsze warunki mieszkaniowe… Kiedy widzisz tę całkiem inną stronę życia, zaczynasz doceniać wszystko, co masz w tej chwili i przestajesz myśleć o tym, że mogłabyś mieć więcej.

Jak wygląda życie w Zjednoczonych Emiratach Arabskich?

Życie w Emiratach jest całkiem inne niż życie w Europie. Pogoda też jest inna i trzeba się do tego przyzwyczaić. Ale to jest kraj jak marzenie, gdzie cały rok masz lato, morze kilka kroków od mieszkania i najpiękniejsze miasto Dubaj, gdzie można znaleźć dużo fajnych rozrywek na weekend. Kilka zdań nie wystarczy, żeby opisać ten wspaniały kraj!

Czy wracasz czasem myślami do czasów studenckich? Jak je wspominasz?

Polska – to był pierwszy kraj, do którego wyjechałam. Pamiętam swój pierwszy dzień w akademiku i dziewczyny, z którymi mieszkałam, i do tej pory jesteśmy najlepszymi przyjaciółkami. Studia, udział w konkursie Miss PWSZ, nagrywanie filmików, imprezy, miłość – to wszystko stało się za czasów studenckich w Polsce. Czasami przeglądam zdjęcia z uczelni, z Zamościa i nie mogę powstrzymać łez... To były najlepsze lata w moim życiu i z pewnością mogę powiedzieć, jeżeli bym mogła wrócić do przeszłości, nic bym nie zmieniła.

Polska na zawsze zostanie krajem najbliższym mojemu sercu, do którego z chęcią będę wracać.

Rozmawiał Mateusz Sawczuk
„Skafander. Bezpłatna Gazeta Akademicka” 2017, nr 4 (96), s. 4