Damian Korob: FiR daje bardzo wiele możliwości
Damian Korob: FiR daje bardzo wiele możliwości - UPZ

Damian Korob: FiR daje bardzo wiele możliwości

-Kierunek taki jak FiR (Finanse i Rachunkowość) daje bardzo wiele możliwości , od zwyklej pracy urzędnika po karierę naukową czy korporacyjną. Zależy od tego jaką inicjatywą wykazuje się człowiek i czy się przykłada do tego, co robi. – mówi Damian Korob, przewodniczący Studenckiego Koła Przedsiębiorczości, student kierunku Finanse i Rachunkowość (FiR)

-

Dlaczego wybrałeś studia na kierunku finanse i rachunkowość na PWSZ w Zamościu?

Damian Korob: -Chciałem iść na matematykę, a nie było w Zamościu nigdzie takiego kierunku, wiec wybór padł na inny kierunek powiązany z tą dziedziną. Z perspektywy czasu uważam, ze szczęśliwie podjąłem słuszną decyzję. Kierunek taki jak FiR (Finanse i Rachunkowość) daje bardzo wiele możliwości w przyszłości, od zwyklej pracy urzędnika po karierę naukową czy korporacyjną. Zależy od tego jaką inicjatywą wykazuje się człowiek i czy się przykłada do tego, co robi.

-Jak wyglądają zajęcia na tym kierunku?

-Myślę, że podobnie jak na każdym innym kierunku , poza kilkoma przedmiotami, na których ćwiczymy umiejętności praktyczne. Świetnym przykładem są zajęcia z podstaw rachunkowości z dr Kierepką, które uważam, że są naprawdę na wysokim poziomie. Większość wiedzy można było zdobyć rozwiązując praktyczne zadania, a nie ucząc się regułek na pamięć.

-Działasz w kole naukowym, masz w CV już również pierwszą pracę. Doświadczenie życiowe pomaga Ci w realizowaniu swoich planów i marzeń?

-Do realizacji planów życiowych trzeba poczekać jeszcze kilka lat. Doświadczenie życiowe zdecydowanie pomaga, ponieważ trzeba być świadomym tego jak wielkie znaczenie ma to, co się robi oprócz studiów i nie ważne czy to są studia w Zamościu czy w Warszawie, trzeba się rozwijać także samodzielnie, nawet powoli. Co nie da efektów już lub wydaje się być bezużyteczne w chwili obecnej jak np. bezpłatne praktyki, będzie miało pozytywne skutki w przyszłości. Bo jak mówi stare chińskie przysłowie: „nawet najdalsza podróż zaczyna się od małego kroku”

-Poza studiami masz też rodzinę. Jak łączyć obowiązki na uczelni z życiem osobistym?

-Tak to prawda, mam żonę i syna. W okresach przedsesyjnych nie jest to łatwo łączyć studia i życie w rodzinie. Obecnie nie korzystam z Indywidualnej Organizacji Studiów, bo nie jest to dla mnie konieczne. Czerpię przyjemność z chodzenia na studia i nie chciałbym zbyt wiele opuszczać. Z IOS-em są pewne udogodnienia, ale nie ze wszystkich przedmiotów i na pewno nie ma tak, że z IOS-em połowę przedmiotów się zaliczy za pół darmo. Z wiodących przedmiotów IOS nie robi praktycznie żadnej różnicy w traktowaniu studenta.

-Znajdujesz jeszcze czas na jakieś hobby?

-Moim zdaniem poza przejściowymi okresami wzmożonej nauki zawsze trzeba znajdować czas na „coś dla siebie”. Jakieś kilka lat temu, gdy ostatecznie rzuciłem granie na komputerze w gry odbierające życie (często grałem po ok 15h dziennie i to prawie codziennie), postanowiłem sobie żeby czas wykorzystać tak, bym się czegoś nauczył, żeby po prostu nie marnować czasu na oglądanie TV. I właśnie od kilku lat głównym hobby stało się oglądanie kanałów popularnonaukowych takich jak np.: polimaty, uwaga naukowy bełkot, scifun, naukowoTV itp. Oprócz tego bardzo dużo oglądam seriali po angielsku na internecie Od około roku czytam także książki, których czytania wcześniej nie doceniałem. Teraz wiem, ze warto czytać, ale także coś naukowego, książek typu „Harry Potter…” nie wziąłbym do ręki.

-Czego oczekujesz po tych studiach?

-Oczekuję, że dobrze się przygotuje do drugiego etapu studiów oraz w międzyczasie rozwinę swoje niektóre zainteresowania.

Rozmawiał Daniel Czubara