Bartłomiej Wierzchowiak
Bartłomiej Wierzchowiak - UPZ

Bartłomiej Wierzchowiak

Uwielbiam robić użyteczne rzeczy z niczego
Rozmowa z Bartłomiejem Wierzchowiakiem, studentem mechaniki i budowy maszyn w Uczelni Państwowej w Zamościu, mentorem drużyny robotycznej New Tech—7570.

- Wybrałeś studia na kierunku mechanika i budowa maszyn w UPZ. Co wpłynęło na Twoją decyzję?

- Przede wszystkim z mechaniką byłem związany od dzieciństwa, gdy byłem w gimnazjum skonstruowałem swój pierwszy samochód terenowy typu buggy, a budową maszyn przemysłowych zainteresowałem się w technikum, gdy jeździłem z drużyną Spice Gears po targach oraz firmach przemysłowych. Krótko mówiąc uwielbiam robić użyteczne rzeczy z niczego i obserwować efekty mojej pracy.

- Opowiedz jak zaczęła się Twoja przygoda z robotyką?

- Przygoda z robotyką zaczęła się właśnie w technikum elektrycznym w Kraśniku, dokładnie w 2 klasie, gdy powstało Spice Gears-5883. Tam od pierwszych spotkań byłem członkiem drużyny i kierowałem grupą elektryków, a w późniejszych latach również grupą mechaników.

- Co ciekawego udało Ci się do tej pory skonstruować?

- Pierwszy był samochód Buggy. Następnie powstały roboty zbudowane dla drużyny Spice Gears: Ryszard 1 -2016r. ( Judges’ Award – Windsor, Kanada), R2 – 2017 (Calgary, Kanada), Polish Monster - 2017 (Wicemistrzostwo świata w Pierwszej Olimpiadzie Robotycznej First Global Challenge - Waszyngton), Predator – 2018 ( Dwa złote medale FIRST Robotics Competition Shanghaj i Shenzhen, Chairman’s Award, Shenzhen. Mistrzostwa FRC Detroit – 28 miejsce). Kolejnymi są roboty zbudowane wraz z New Tech-7570, gdzie działam jako mentor: Forrest – 2019 ( Półfinał FIRST Robotics Competition – Stambuł, Turcja) oraz Rex – 2019 ( 14 miejsce na 29 drużyn studenckich na zawodach European Rover Challenge, Kielce).

- Co chciałbyś ciekawego tworzyć w oparciu o robotykę, automatykę i mechanikę?

– Przede wszystkim chciałbym nauczyć się tworzyć roboty przemysłowe, linie produkcyjne, stworzyć robota humoidalnego i dalej współpracować z młodzieżą z organizacji FIRST, czyli For Inspiration & Recognition of Science &Technology.

- Działasz w powstałym niedawno Technikum New Technology. Na czym polega Twoja rola?

- W Technikum New Technology działam jako trener-mentor drużyny New Tech-7570 pod względem robotyki i przygotowania ich do zawodów. Ponadto zajmuję się również promocją technikum.

- Jak udaje Ci się łączyć studia i pracę?

- Uczelnia idealnie wpisuje się w mój grafik pracy, dochodzi do tego jeszcze Indywidualna Organizacja Studiów. Oczywiście musiałem również dostosować zajęcia z drużyną, tak aby jak najmniej kolidowały z zajęciami na uczelni.

- Jakie masz marzenia związane z karierą zawodową?

- Chciałbym dalej się rozwijać w branży nowych technologii, przemysłu 4.0. Chciałbym też tworzyć jak najwięcej drużyn takich jak Spice Gears-5883 czy New Tech-7570 zrzeszonych w FIRST oraz rozwijać robotykę w Polsce.

- Gdybyś miał polecić studia na kierunkach technicznych jak mechanika albo informatyka w UPZ to jakich użyłbyś argumentów?

- Uczelnia promuje idee STEM, czyli: Science, Technology, Engineering, Mathematics. Poza tym pomaga osobom pracującym, stwarza nowe możliwości dla studentów.

Rozmawiał Daniel Czubara
Wywiad ukazał się w Gazecie Akademickiej „Skafander” Nr 12 (131)