AGNIESZKA TURSKA (CAŁUCH) - „Idę do pracy, którą naprawdę lubię”
AGNIESZKA TURSKA (CAŁUCH) - „Idę do pracy, którą naprawdę lubię” - UPZ

AGNIESZKA TURSKA (CAŁUCH) - „Idę do pracy, którą naprawdę lubię”

W 2016 roku podpisałam pierwszą umowę z Ośrodkiem Sportu i Rekreacji w Zamościu i wtedy spełniło się moje marzenie o pracy ściśle związanej ze sportem. – mówi Agnieszka Turska, absolwentka kierunku turystyka i rekreacja PWSZ w Zamościu, zawodniczka siatkarskiej drużyny uczelni.

- Ukończyłaś w PWSZ kierunek turystyka i rekreacja, zaś aktualnie pracujesz w Ośrodku Sportu i Rekreacji w Zamościu. Jak szybko udało Ci się znaleźć pracę?

- Zgadza się, studia licencjackie ukończyłam w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Zamościu, następnie naukę kontynuowałam w Lublinie- tam ukończyłam studia magisterskie na kierunku turystyka zdrowotna. Po zakończeniu studiów licencjackich postawiłam sobie cel: by znaleźć pracę związaną z kierunkiem jaki ukończyłam. Od 2014 roku podejmowałam staże w różnych instytucjach, jednak czułam, że to co robię nie do końca jest zgodne z tym co sobie założyłam. W 2016 roku podpisałam pierwszą umowę z Ośrodkiem Sportu i Rekreacji w Zamościu i wtedy spełniło się moje marzenie o pracy ściśle związanej ze sportem.?

- Jak doświadczenie ze studiów przydaje się w obecnej pracy??

- Wykładowcy w PWSZ w Zamościu bardzo profesjonalnie podchodzili do prowadzenia swoich zajęć, przekazywali wiele cennych informacji, które wykorzystuje w obecnej pracy. Szczególnie miło wspominam obozy rekreacyjne- zajęcia praktyczne, na których naprawdę wiele się można nauczyć, m.in. zajęcia z windsurfingu, kajakarstwa, czy nordic walking- którym od kilku lat zajęłam się profesjonalnie.?

- Co najbardziej lubisz wspominać z okresu studiów??

- Chyba najbardziej w pamięć zapadają wyjazdy, z których skorzystałam będąc studentką PWSZ w Zamościu. Nie tylko mam na myśli zajęcia prowadzone na kierunku turystyka i rekreacja, ale również wyjazdy na Akademickie Mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce, coroczny udział w lidze siatkówki LZS, czy wycieczki edukacyjne po Roztoczu.?

-Jakie zajęcia prowadzisz w OSiR??

- Od roku pracuję w administracji Ośrodka Sportu i Rekreacji w Zamościu, jednak dodatkowo prowadzę zajęcia ogólnorozwojowe dla kobiet o nazwie „płaski brzuch- zdrowy kręgosłup”. Zajęcia odbywają się we wtorki i piątki od godz. 18:00 do 19:00 w sali ćwiczeń Dziennego Domu Senior + przy hali tenisowej OSiR w Zamościu. Na zajęcia zapraszam Panie w każdym wieku :)?

- Czy Twoja praca daje Ci satysfakcję??

- Ogromną. Ośrodek Sportu i Rekreacji w Zamościu ciągle się rozwija a ja razem z nim. Wstając rano, cieszę się, że idę do pracy, którą naprawdę lubię.?

- Twoją wielką pasją jest siatkówka. Reprezentowałaś barwy PWSZ i teraz już jako absolwentka również wspierasz akademicką drużynę. Skąd się wzięła ta miłość do sportu??

- Tak to prawda. W miarę swoich możliwości czasowych trenuję z dziewczynami, biorę również udział w Zamojskiej Lidze Piłki Siatkowej LZS reprezentując PWSZ w Zamościu. Od 11 roku życia trenowałam lekkoatletykę w Klubie Sportowym Agros Zamość. Specjalizowałam się w biegach sprinterskich (100m, 200m, 4x100m) i tam rozpoczęłam swoją miłość do sportu.?

- Czy sądzisz, że PWSZ może stać się w siatkówce solidną firmą tak jak ma to miejsce na przykład w przypadku tenisa stołowego? Jest szansa na stworzenie drużyny, która mogłaby powalczyć w lidze??

- Oczywiście, że jest na to szansa. Jednak do tego potrzeba jest sporo wysiłku oraz chęci przede wszystkim ze strony zawodniczek. Niestety, większość dziewczyn ma swoje „inne” zajęcia i często brakuje czasu aby to wszystko pogodzić. Przy okazji chciałabym zaprosić chętne dziewczyny, które lubią grać w piłkę siatkową do udziału w naszych treningach- nabór ciągle trwa.?

- W dobie gier komputerowych i smartfonów większość osób woli spędzać czas przed monitorem lub z nosem w telefonie. Jak zachęciłabyś studentów i młodzież do uprawiania sportu??

- Patrzę na to z nieco innej perspektywy. W ciągu ostatnich kilku lat na rynku sportowym pojawiło się dużo fajnych zajęć rekreacyjnych jak i sportowych, z których korzysta naprawdę bardzo dużo osób. Smartfony mogą się przydać do odszukania odpowiedniego rodzaju aktywności, którą chcielibyśmy się zająć. Czy to siłownia, pływalnia, sporty walki, zajęcia taneczne, rekreacyjne, piłka ręczna, tenis ziemny, itd.- każdy znajdzie zajęcie odpowiednie dla siebie. Należy tylko zrobić pierwszy krok by utrzymać dobry stan zdrowia, poprawić kondycję fizyczną i psychiczną oraz cieszyć się z idealnej sylwetki.?

- Po degustacji przysmaków z wigilijnego stołu każdemu przybyło trochę kilogramów. Możesz dać kilka rad i pomysłów na proste ćwiczenia, aby udało się wrócić do wagi sprzed świąt??

- Jeśli przybyło kilka kilogramów, a wcześniej nie mieliśmy do czynienia z intensywnym ruchem należy zacząć małymi kroczkami. Na początek spacery, dołączyć do tego spokojne ćwiczenia rozciągające i stopniowo zwiększać intensywność ruchu, np. ćwiczenia siłowe, bieganie. Należy pamiętać również o zrównoważonym odżywianiu.?

Rozmawiał Daniel Czubara
Wywiad ukazał się w Gazecie Akademickiej „Skafander” Nr 1 (120)